V Přelouči v sobotu vyberou nejlepší dabéry

14. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy dabingový ateliér

V sobotu 18. září se budou v Přelouči už po sedmadvacáté udělovat ceny Františka Filipovského za dabing. Slavnostní vyhlašování doplní celodenní program ve městě.

Český dabing je pojem a to i přesto, že řada herců a dabéru často zmiňuje, že dnes se výroba dabingu neustále zrychluje: „Z mého pohledu je starší český dabing a současný dabing rozdílný. Především asi v rychlosti tvorby. Vyvíjí se technika, všechno se posunuje, ale tradice českého dabingu funguje pořád a doufejme, že ještě dlouho fungovat bude,“ říká mluvčí města Marcela Gryčová, která zároveň pravidelně zasedá v porotě.

Dabovat, či nedabovat?

Toť otázka. „Každý mám rád něco jiného. Někdo si rád poslechne film v původním znění, je ale řada lidí, kteří si vychutnají film v dobrém dabingu. Záleží na obsazení herců i překladu díla. Dabing není jen herecký výkon, ale je tam dlouhá řada tvůrců od zvukaře, režiséra, překladatele a tak dále,“ vysvětluje Marcela Gryčová.

I tentokrát se doprovodný program odehraje na několika místech v Přelouči. Hlavním dějištěm bude Masarykovo náměstí. „Jako každý rok, i letos bude Přelouč od jedné hodiny plná zábavy, kultury, hudby. Opět bude fungovat velkoplošná obrazovka, kde budou hosté moci sledovat hlavní slavnostní večer a vyhlášení výsledků. Na podiu vystoupí třeba skupina Mňága a Žďorp, Voxel, Magda Malá, Smokie Revival a další,“ vyjmenovává Marcela Gryčová.

Na pódiu v parku za školou si přijdou na své milovníci klidnějších žánrů. Od 14 hodin zahraje Dechový orchestr ZUŠ Přelouč, a řada dalších.

Osm kategorií

V prostorách Občanské záložny se od 17 hodin budou udělovat ceny za mužský, ženský a dětský herecký výkon a další kategorie. „Já je mám pojmenované jako technické. Cena za mimořádné dabingové zpracování, potom se zaměřujeme zvlášť na animovanou a dětskou tvorbu, dále je to kategorie za překlad a úpravu dialogů, důležití jsou samozřejmě i zvukaři a potom máme kategorii, která se týká televizních seriálů. Letos se nám sešlo hodně kvalitních dětských dabérů a jsem zvědavá, kdo ze tří slečen, které jsou v nominaci, si nakonec kouzelný prsten odveze,“ dodává Marcela Gryčová.

Slavnostním podvečerem už tradičně provede Ondřej Kepka. O hudební doprovod se postará Jaroslav Svěcený.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.