V zahraničí běžná věc, u nás exotika. Vojtěch Pelka zpívá ve výškách ženskou tóninu
Říkalo se jim kastráti, dnes mluvíme o kontratenoristech. V Česku byste na sólové dráze našli jenom jednoho.
„Jsem z hudební rodiny, oba rodiče jsou muzikanti. Hudba mi tedy vždycky byla velice blízká. Měl jsem dlouhou mutaci a zpíval jsem vysokým chlapeckým sopránkem. Někdy kolem 13. roku jsem začal objevovat krásy a taje kontratenorů a zaujalo mě to. Už jsem u toho zůstal,“ říká Vojtěch Pelka.
Průkopník se nevzdal
Na začátku umělec bojoval s dost velkým nepochopením. „Ale doba pokročila. V zahraničí se to naprosto seriózně bere jako běžný hlasový obor. Postupně se tak děje i u nás, z čehož mám velkou radost. S každou rolí, s každou nově nastudovanou árií se můj hlas i chápání a interpretace hudby vyvíjí. Snažím se inhalovat, nevystavovat se mrazu, pocumlávám různé pastilky na krk. Před koncertem ještě intenzivněji než normálně.“
Působení v cizině zůstává pro Pelku z pochopitelných důvodů velkou inspirací. „O prázdninách jsem byl třeba v Innsbrucku, hrál jsem hlavní roli ve Vivaldiho opeře. Poprvé jsem se setkal se zahraničním divadelním provozem, člověk tam potkával světové hvězdy. Byla to pro mě obrovská škola. Velká část umělců byla z Itálie a s tím souvisel temperament. Režisér byl zase Francouz s velice lidským přístupem. Šlo o takový zahraniční tým a mohli jsme si vyměňovat zkušenosti.“
Mladý pěvec už nastudoval třeba v olomouckém divadle titulní roli Sexta v Mozartově opeře La clemenza di Tito. Zároveň se věnuje nahrávací činnosti. Za Poklad Arkádie si vysloužil širší nominaci na Cenu Thálie. Při své koncertní a jevištní činnosti spolupracuje s velkými hudebními tělesy. Teď ho čekají vánoční koncerty včetně Pardubic.
Související
-
Pelka jako popelka. Pěvec klestí cestu dalším kontratenoristům
Nejvyšší mužský hlas, co už zní jako ženský. V naší zemi najdete jen jednoho středoškoláka, který jím vládne a umí s ním zpívat. Vojtěch Pelka přitom mluví úplně normálně.
-
Z jeho výšek přechází sluch. Vojtěch Pelka pěstuje netradiční pěvecký obor
Dřív se jim říkalo kastráti. Zpívali hlavně v baroku a klasicismu. Vynikali velmi vysokým hlasem. Dnes na ně navazují kontratenoři.
-
Mladý klavírista a šlechtic. Začíná vánoční turné Matyáše Nováka a Františka Kinského
Poutavé mluvené slovo proložené mistrovskou hudbou. Tak nějak vypadají komponované pořady téhle dvojky. Jejich turné je prakticky vyprodané.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.