Pelka jako popelka. Pěvec klestí cestu dalším kontratenoristům
Nejvyšší mužský hlas, co už zní jako ženský. V naší zemi byste našli jenom jednoho středoškoláka, který jím vládne a umí s ním zpívat. Vojtěch Pelka přitom v civilu mluví úplně normálně.
Jak se k tomu dostal? „Když člověk v dětství zpívá, má ten chlapecký sopránek a pokračuje ve vývoji. Postupně se zdokonaluje. Musí si k tomu najít cestu, cítit to v sobě. Měl by mít rád barokní, klasicistní hudbu, kde se nejvíc objevují takzvané kastrátové role,“ říká.
Tháliový šok
Pelka navzdory nízkému věku už dostal i nominaci na prestižní Cenu Thálie. „Někdy před začátkem prázdnin jsme měli rozloučení s naší pěveckou třídou. Šel jsem v Praze na metro. Pročítal jsem si maily a přišel mi i jeden od Herecké asociace, že jsem v širší nominaci za mimořádný jevištní výkon v oboru opera. Málem se mi zastavilo srdce. Okamžitě jsem volal paní profesorce. Záchvat obrovského štěstí jsme sdíleli společně a řádně jsme ho oslavili. Velice si toho vážím.“
Poprvé si taky zkusil mezinárodní soutěž v Innsbrucku. „Dostal jsem se do semifinále. Ze 170 lidí vybrali 25. Porota byla hvězdná včetně ředitelů a zástupců oper jako La Scala, Drážďany, Graz a podobně. Můj výkon je natolik oslovil, že jsem dostal roli v příštím festivalovém ročníku ve Vivaldiho opeře. Celé prázdniny tedy strávím v krásném alpském městě. Bude to obrovská zkušenost.“
Lana ze světa
Vojtěch Pelka pochází z hudební rodiny. Maminka studovala operní zpěv a přivedla ho k němu. Otec je violista, vedoucí violové sekce v čínském orchestru. Pěvkyně Naděžda Kniplová ho před lety propojila s jeho současnou profesorkou zpěvu Barborou Klozovou-Velehradskou. „Vojta je momentálně v Česku na střední škole jediný studující kontratenorista. Konzervatoř Jana Deyla mu vyšla vstříc, upravila osnovy a podporuje ho. Je to takový průkopník. Má to těžké, aby se v Česku prosadil na soutěže, aby se vešel do regulí.“
Teď už má nabídky z divadel, světových hudebních festivalů. „Kontratenor musí zpívat v zahraničí, ale hrozně nerad slýchám názory mých kolegů a různých lidí z hudební branže, kteří mi radí, abych opustil Česko, kde podle nich není prostor a budoucnost. Českou republiku mám rád a nechci na ni zanevřít a odejít. Znamenalo by to, že už nebudu prosazovat tento hlasový obor. Chci ho dostat na stejnou roveň ostatních hlasových oborů. Tak jako to je v té cizině.“
Pardubickému publiku se mladý talent představí 3. prosince od 17 hodin v evangelickém kostele na vánočním koncertu.
Související
-
Z jeho výšek přechází sluch. Vojtěch Pelka pěstuje netradiční pěvecký obor
Dřív se jim říkalo kastráti. Zpívali hlavně v baroku a klasicismu. Vynikali velmi vysokým hlasem. Dnes na ně navazují kontratenoři.
-
Můj hlas v baroku dobře funguje, pochvaluje si mladá sopranistka
Sopranistka Helena Kalambová se narodila se v Mladé Boleslavi, studium zpěvu absolvovala na pardubické konzervatoři, následně na fakultě umění Ostravské univerzity.
-
Zazpívala si tam s Margitou i Plachetkou. Pražačka Kůstková má Pardubice pod kůží
Operní hvězda tohle město zbožňuje. Pokaždé v něm ráda vystupuje. Když studovala klasický zpěv, líbila se jí rodinná atmosféra konzervatoře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...