Ať vám to neujede! Na železnici platí od půlky prosince nový jízdní řád

Nádraží a hotel v Pardubicích
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nádraží a hotel v Pardubicích

Každoroční rituál přichází i letos. Změna jízdních řádů se od 15. prosince samozřejmě týká taky Pardubického kraje. Tam navíc část regionálních tratí nově obslouží soukromý dopravce.

Krajský tendr vyhrál na dalších deset let Leo Express. „Diskuze s národním dopravcem nejdřív nebyla úplně jednoduchá. Ale toto řešení představuje funkční model a bude prospěšné pro všechny občany kraje,“ myslí si hejtman Martin Netolický.

Guláš v jízdenkách?

Cestující se ale nově musí zorientovat v jízdních dokladech. Pardubický kraj vydal jakési desatero cestování na krajské železnici. „Při použití obou dopravců se vyplatí karta IREDO. Do konce ledna se dá pořídit za zvýhodněnou dotovanou cenu,“ tvrdí Netolický.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD

Společnost Leo Express bude mít pokladny v Letohradu, v Jablonném nad Orlicí a v Králíkách. Z ostatních zastávek umožní nákup jízdenek ve vlaku a taky funguje prodej přes webové stránky.

Podle hejtmana se hlavně zvýší kvalita vozového parku. „Na trati z Ústí nad Orlicí přes Letohrad na Králíky a Hanušovice začnou jezdit vozy po modernizaci. Naši občané si zaslouží výrazně lepší komfort.“

Nic drastického

Netolický tvrdí, že při přípravě nových jízdních řádů vycházeli hlavně z podnětů od starostů místních samospráv. „Mohu garantovat, že se žádné dramatické změny nekonají. Polohy vlaků i autobusových spojů jsou přibližně stejné. Snažíme se o návaznost na další integrované systémy v dalších krajích.“

Společnost Leo Express potvrdila, že chce provozovat taky víkendové spoje mezi Prahou a polskou Vratislaví. České dráhy zase přidají vlaky z České Třebové přes Svitavy do Letovic, kde budou přímo navazovat na soupravy do Brna. Některé spoje z Hlinska do pardubických Rosic budou o tři minuty rychlejší. Naopak ubydou víkendové spěšné vlaky z Hlinska do Havlíčkova Brodu. Nahradí je klasické osobní vlaky.

Spustit audio

Související