Vánoce bez stromečku a Mikuláš s masopustem. Takhle svátky neznáte

4. prosinec 2019

Opakuje se to každý rok. Zimní svátky mají pevné datum a tváří se, že současnou podobu měly odjakživa. Naši předci ale Vánoce prožívali trochu jinak.

Možná bylo i jiné počasí. „Národopis si všímá oblasti lidových pranostik. Dřív lidé byli závislí na přírodě. Vlivem klimatických změn dochází k posunům a mnohé pranostiky už neplatí,“ říká etnografka Ilona Vojancová.

Populární štědroň

Taky letos 5. prosince vyrazí do domácností tradiční družina. „Mikuláše jako světce uctívali velmi brzy v celé Evropě. Byl známý svou štědrostí. Obchůzky se v lidovém prostředí vyvinuly až do dnešní podoby.“

Ilona Vojancová

Podle Vojancové jsou doložené obchůzky z okolí Litomyšle, kde ještě na konci 19. století doprovázely mikulášský průvod maskované postavy. „Měly podobný charakter jako masopustní masky. Dala se tam potkat třeba smrtka, dráb, kobyla a podobně. Sehrávaly nejrůznější humorné scénky. Až pak přicházel Mikuláš v doprovodu anděla a čerta, který odměňoval hodné děti.“

Veselokopecké Vánoce

Až do 8. prosince pokračuje výstava obyčejů nazvaná Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj, ty Štědrý večere. Ve svátečně vyzdobených roubenkách můžete sledovat výrobu předmětů provázejících svátky v minulosti.

Čtěte také

„Dozvíte se třeba, jak vypadal Štědrý večer bez vánočního stromečku, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dřív děti nejvíc těšily. Ale taky si budete moci prohlédnout tradiční pečivo a ozdoby, které se věšely na stromeček.“

Akce vyvrcholí nedělním jarmarkem lidových výrobců. „Chaloupky jsou lehce pocukrované prvním sněhem a ta atmosféra je skutečně nádherná,“ doplňuje Vojancová.

A od 11. prosince až do 5. ledna potrvá Betlém vánoční v Hlinsku. „To je výstava ve všech roubených objektech i výstava lidových betlémů včetně unikátního mechanického betlému Rudolfa Frinty. Můžete se na ní vrátit o sto let zpátky.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.