Venkovská pradla aneb po čem ženy (ne)toužily

9. září 2014

Největší audioportál na českém internetu

Pradlo ve Sv. Mikuláši - Vracla | Foto: Tereza Brázdová, Český rozhlas

Venkovská pradla aneb po čem ženy (ne)toužily

Venkovská pradla byla místa, kde bylo veselo, kde se klevetilo, ale také hodně pracovalo. Ženy ke korytům, která byla umístěna poblíž studní nebo přímo na pramenech a potůčcích, kdysi směřovaly téměř každodenně, a to v létě i v zimě.

Pradla jsou zdánlivě jen drobné venkovské památky, zato ale bytostně spojené s životem každé venkovské rodiny. Dobře se zachovala například ve vsích poblíž Vysokého Mýta.

Jedno z typických pradel najdete například ve Svatém Mikuláši, v části Vraclavi. Pradlem protéká voda z místního, podle legendy léčivého pramene. V betonovém korytu jsou umístěné i dvě valchy, které většinou byly součástí vesnických pradel.

Na Vysokomýtsku se často objevovaly valchy z opuky, výjimečně i valchy mramorové.

redaktorky Jitka Slezáková a Tereza Brázdová u pradla společně s mmístním Janem Boštíkem

V další místní části Vraclavi, v Sedleci, si můžete prohlédnout také jiný typ pradla. Třímetrové koryto se zde nachází poblíž obecní studny. Ženy si do něho vodu tedy musely napumpovat. Jako prací prostředek ženy u pradel používaly mýdlo, v dřívějších dobách také popel nebo louh z popela, tzv. potaš.

Nejoroginálnější pradlo ale mají zřejmě poblíž Horního Újezdu. Už třicet let do něho umisťují sud s pivem, aby si pocestní nebo cyklisté mohli sami za jistý obnos natočit pivo.

autoři: jsl , BRA