Veselý Kopec má nové vedení. Ilona Vojancová po 23 letech odchází
Asi 40 let svého života zasvětila Ilona Vojancová Muzeu v přírodě Vysočina (dříve Veselý Kopec). S prvním červencem pozici ředitelky opustila, ale vědecké práci v muzeu se na částečný úvazek bude věnovat dál. Nově teď instituci povede Magda Křivanová.
„Přiznám se, že už jsem to měla v hlavě nějakou dobu, protože v muzeu pracuji 40 let a říkala jsem si, že je čas na změnu. Jak pro muzeum, tak pro mě osobně. Jsem ráda, že moji nástupkyní je moje dlouholetá zástupkyně doktorka Křivanová, takže věřím, že ta kontinuita je dobře nastavená,“ říká Ilona Vojancová.
Rodačka z Hlinska, pro kterou je muzeum srdeční záležitostí, končí ve funkci ředitelky z vlastního rozhodnutí, chce se věnovat rodině a vědecké práci. „Pro mě to bylo těžké rozhodnutí. Celý svůj profesní život pracuji v Muzeu v přírodě Vysočina. Je to víc než práce, je to koníček, je to prostě můj život. Rozhodnutí to nebylo jednoduché. Smiřuje mě s tím to, že v muzeu dál působím na postu odborného pracovníka a že mu můžu být prospěšná.“
Vítejte v UNESCO
Ilona Vojancová stojí za zápisem masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO, který se povedl v roce 2010 a zmiňuje i další velké úspěchy: „Když pro sebe bilancuji, tak z hlediska rozvoje to bylo, že se podařilo prohlásit Veselý kopec kulturní památkou. Další přelomovou věcí bylo to, že se nám povedlo od soukromých vlastníků koupit dům číslo popisné 4, který tvoří jakýsi střed areálu na Veselém kopci.“
Ve vedení muzea nedochází k radikální změně. Na místo ředitelky nastupuje dosavadní zástupkyně Magda Křivanová. „Vývoj našeho muzea bude kontinuálně pokračovat, protože obě dvě tam pracujeme velmi dlouho. O muzeu víme hodně, známe návštěvníky a mým cílem bude navázat na práci doktorky Vojancové. Ona tomu našemu zařízení dala prestiž,“ říká Magda Křivanová a dodává: „Doufám, že se nám podaří i shánět finanční prostředky, abychom se mohli více věnovat údržbě objektů. Dalším takovým úkolem vymýšlet a nabízet návštěvníkům zajímavé akce a programy, zlepšovat pro ně služby tak, aby se k nám rádi vraceli.“
Nová ředitelka drží směr
Nová ředitelka nechystá žádné zásadní změny: „Jedinou větší změnou, kterou jsme udělali s tímto přechodem, byla nová organizační struktura. Všeobecně je známo, že jsme do roku 2018 byli součástí Národního památkového ústavu, od 1. 1. 2019 jsme součástí Národního muzea v přírodě. To pro nás znamená trošku jiný režim. Máme v tuto chvíli prostor věnovat se odborné činnosti. V roce 2022 bude mít muzeum 50 let existence, to je taková meta, kterou bychom chtěli oslavit a chystáme věci, které vám ale ještě prozrazovat nebudu,“ říká Magda Křivanová.
Koronavirová krize značně ovlivnila chod muzea: „Museli jsme zrušit velké programy. Vymysleli jsme a již realizujeme takové menší programy. Každý den v muzeu na Veselém kopci jsou buďto nějaké komentované přednášky, nebo drobné programy. Kdykoliv k nám během prázdnin návštěvník přijde, tak může získat ještě něco navíc k té běžné prohlídce,“ zve do muzea Magda Křivanová.
Související
-
Proslavila Veselý Kopec i Betlém. Srdce Ilony Vojancové patří Hlinecku
Etnografka Ilona Vojancová svůj život zasvětila studiu a hlavně prezentaci lidové kultury. Mzeum v přírodě Vysočina vede více než dvacet let.
-
Na seznamu UNESCO je masopustní průvod
Na seznam nehmotného dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu byly nově přidány masopustní průvody z Hlinecka. Uspělo i sokolnictví, které ...
-
O zapsání maškar do UNESCO se rozhoduje v Paříži
Maškary z Hlinecka se ucházejí o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO. Vesnické masopustní obchůzky se na Hlinecku už po několik generací udržují v nezměněné ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.