Voda v přírodních koupalištích se zhoršuje. Pastviny jsou nejhorší za 14 let

25. srpen 2023 09:39

Předposlední týden letních prázdnin se zhoršila kvalita vody v některých přírodních koupalištích. Už 7. srpna hygienici zakázali koupání v rybníku Rosnička u Svitav, poslední odběry vzorků nyní zjistily značné znečištění také v přehradě Pastviny. Vodní organismy se rozmnožily také v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku.

V obou sledovaných lokalitách nádrže Pastviny (Šlechtův palouk a Panelovka) představuje koupání a provozování vodních sportů zdravotní riziko. Podle hygieniků je nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, lidi trpící alergií a s oslabeným imunitním systémem. Příčinou je hojný výskyt sinic na hladině i ve vodním sloupci.

Pastviny na stupni 4

Čtěte také

Přehrada měla v minulosti problémy s kvalitou vody spíše výjimečně, současný čtvrtý z pěti stupňů znečištění je nejhorší za posledních 14 let. O stupeň lepší je stav vody v rybníce Dlouhý, i když i v něm se množí sinice. Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při rekreaci je mírně zvýšená, u některých vnímavých lidí by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání proto hygienici doporučují se osprchovat. Vloni bylo v rybníce koupání zakázáno počátkem září, rok předtím již v srpnu.

Dlouhodobě mírně zakalená je voda v rybníce Hluboký na Pardubicku, což je ale vlivem bahnitého dna obvyklé. Od května hygienici pozorují slabé znečištění v lokalitě Ústupky na přehradě na Seči, další dvě sledovaná místa Hoješín a Semtín jsou zcela bez připomínek.

Konopáč i písníky v pořádku

Všechna ostatní přírodní koupaliště v kraji jsou čistá. Lidé mohou bez obav zamířit k vodní nádrži Konopáč na Chrudimsku, písníkům u Mělic a Březhradu na Pardubicku, vodní nádrži Březina na Svitavsku nebo na Tyršovu plovárnu ve Vysoké Mýtě.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související