Volání o pomoc nezabírá. Pokud jde o život, volejte hoří!

3. srpen 2017
Střelec

Uměli byste se ubránit v případě napadení agresorem? Dnes jsme se ve vysílání dozvěděli, čemu říká policista Adam Knajbl zdravá paranoia. Umět správně zareagovat hned v první chvíli je velice důležité a proto se nebojte zkusit pár lekcí sebeobrany.

Statisticky je dokázané, že když začnete na ulici křičet o pomoc, většinou vám nikdo nepomůže. „Lidé se zkrátka bojí, že kdyby v dané situaci zasáhli a něco by se úplně nepovedlo, svezl by se po nich zákon. Mají obavy z pozdějšího vysvětlování a běhání po úřadech. Samozřejmě se mýlí, není to tak,“ ujišťuje Adam Knajbl. Abyste přilákali dav, křičte "Hoří!"

Prevence před napadením

Naučte se rozpoznat nebezpečné situace a předejít jim. To znamená být zdravě paranoidní. Pokud máte pocit, že nejste dostatečně silní a chcete posílit svoje sebevědomí, zkuste kurz sebeobrany. Proškolíte se nejen v obranné a bojové technice, ale také získáte základy prevence. Dokonce se můžete naučit jak správně a bezpečně padat. A to se hodí nejen v zimě.

Když na vás číhá nebezpečí

V případě napadení rychle jednejte a braňte se. Většina z nás má po ruce svazek klíčů a ten k sebeobraně mnohdy stačí. „Klíče dejte mezi prsty, a zamiřte na nejcitlivější místa na těle útočníka jako je obličej, žebra nebo genitálie. Ženy mohou agresora oslabit i stříknutím parfému do očí. V momentě kdy je dezorientovaný, utečte,“ doporučuje policista.

Čtěte také

Pokud víte, že se budete vracet domů pozdě večer když už je tma, cestu naplánujte přes osvětlená místa. Raději si zajděte o pár metrů dál, než abyste riskovali a naběhli si nějakému nebezpečí. Pokud vás bude víc a půjdete ve skupině, je to určitě bezpečnější. Neustále se rozhlížejte kolem a vnímejte co se kolem vás děje.