Východočeské televizi šéfuje kovaný moderátor. Ví, kolik času stojí reportáž

7. březen 2018

Pro Pardubický i Královéhradecký kraj vysílá televize V1. Území ale nechce nijak dělit. Prezentuje se jako východočeská stanice.

„My jsme regionální televize. Vysíláme v celých východních Čechách. Máme blízko k lidem na tomto území,“ říká ředitel Oldřich Tamáš.

On sám zná média velmi dobře díky tomu, že je původně moderátorem. Ale ředitelská židle pro něj byla nová. A vlastně pořád je. „Srovnávám se s tím stále. Jsem duší moderátor, umělec. Pozice ředitele televize je manažerská. Máte pod sebou lidi, určitým způsobem řídíte chod toho stroje. Umělecké sklony jdou trochu stranou a stroj musí šlapat.“

Volejte řediteli?

Nad tímto pořadem v televizi V1 podle Tamáše trochu uvažují. „Ale kovářova kobyla zatím chodí bosa. Občas moderuji zprávy, abych z větší části dámský kolektiv trochu doplnil o pánskou tvář. Na obraz chodíme s editorem jenom dva.“

A jaké přednosti má pro ředitele znalost mediální praxe? „Už při nástupu jsem věděl, kdy štáb vyjíždí, co dělá. Věděl jsem, že video neobnáší jenom vytáhnout kameru, zmáčknout nahrávání a vypnout. Je za tím spousta postprodukční práce. Dovedu si představit, kolik reportáž spotřebuje při výrobě času. Můžu kolegům pomoci, jak pracovat s hlasem. Protože jsme opravdu regionální, tak u nás ti lidé začínají a od nás pak jdou dál.“

Na obrazovce se třeba objevuje Veronika Lálová. „Je to úžasná dívka, která se nenechala semlít hvězdným marastem, který ji vynesl na trůn StarDance. Je velice učenlivá. Přišla, měla zájem o pořad. Věděla, že má jisté mezery v komunikaci. Vzala si odborníka na řeč. Pracuje na sobě. Učí se. Zlepšuje se. Věřím, že to je budoucí hvězda našeho televizního nebe.“

Zprávy jako základ

Oldřich Tamáš tvrdí, že jsou televizí pro každého. „Vysíláme terestricky. Máme unikátní licenci na východní Čechy. Kdo má anténu, chytne nás. Taky jsme v kabelových sítích. Na webu je podrobný návod, jak nás naladit. Navíc si nás tam můžete on-line pustit. Funguje i archiv.“

Vysílání se odehrává ve dvouhodinové smyčce. „Zprávy vysíláme premiérově v 18 hodin. Nabízíme regionální magazíny. Jednáme o dalších, které by mohly fungovat jako takové radniční zpravodaje. Máme tam pořady jako Mazlíčci s Honzou Musilem anebo jednotlivá edukativní videa. Představují přírodu, vědu a podobně. Taky chceme představovat osobnosti regionu.“

Do programu můžete přispět i vy. Jestli máte nějaký starší materiál o východních Čechách, televize po něm pravděpodobně skočí. „Spousta lidí točila v dobách, kdy kamera bývala velkou vzácností. Zachytili tak pozoruhodné momenty. Pokud má tedy někdo autentickou nahrávku na jakémkoliv nosiči, může se ozvat a domluvíme se. Ukažme, co se tady dělo,“ uzavírá Oldřich Tamáš.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.