Vydejte se na Králický Sněžník. Budete pod ochranou Krulišáka a Rozvodnice

13. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kamenné slůně na Kralickém Sněžníku

Krkonoše mají Krakonoše, Orlické hory Rampušáka s Kačenkou, a Králický Sněžník Krulišáka s Rozvodnicí. Kde se vzali? Krulišák vychází z německého názvu Králík - Grulich. A protože k sobě potřeboval partnerku, zrodila se Rozvodnice.

Podle současného ředitele Městského muzea Králíky Michala Kose za to může jeho předchůdce. „Když se ho v Informačním centru zase někdo ptal, jestli má Králický sněžník nějakého ochránce, vypálil od stolu: No jasně, je to Krulišák. A proč Rozvodnice? To souvisí zase s horou Klepáč v králickém masivu, kde máme raritu: hlavní trojí evropské rozvodí,“ vysvětluje Michal Kos.

Největší lákadlo

Nejvíc lidí stále láká výstup na Králický Sněžník. Pro ředitele Městského muzea Králíky je tento výšlap skutečně nádherným turistickým zážitkem. „ Nejvíc si užiju vycházku mezi slonem a pramenem řeky Moravy. To už ze sebe shodím batoh a procházím se po rovince asi dvě stě metrů. Dívám se dolů lavinovou dráhou do údolí řeky Moravy, a užívám si to.“

Pardubický kraj má tři nové národní kulturní památky

Poutní komplex Hora Matky Boží u Králík s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Pardubický kraj má více než 2 tisíce nemovitých kulturních památek. 18 z nich Národní památkový ústav prohlásil za národní kulturní památky. Nově se tímto označením můžou chlubit tři další -  poutní areál Hora Matky Boží u Králík na Orlickoústecku, kostel Panny Marie Pomocné na Chlumku u Luže na Chrudimsku a do třetice areál s kostelem Povýšení svatého Kříže v Jaroměřicích na Svitavsku.

Dalším lákadlem v králické oblasti je poutní místo Hora Matky Boží, které vzniklo na přelomu 17. a 18. století. Původně to byl mariánský kopec, kam putovali poutníci poprosit o odpuštění. Poutníci chtěli drobnosti, které by si z poutního místa odnesli. A tak lidé z Králík začali vyřezávat různé růžence, hračky a nakonec betlémové figurky. Ty nakonec slavily největší úspěch. V 18.  a 19. století proudily z Králík statisíce figur i do zahraničí.

Zmatky kolem první písemné zmínky o Králíkách

V Králíkách slavili v červnu 450 let od první písemné zmínky. A některým lidem to přišlo divné. V roce 1967 se totiž slavilo 600 let. Kam se tedy ty stovky let ztratily?

Z kláštera Hora Matky Boží je krásný výhled na Králíky

„Vychází to zřejmě z nepřesné interpretace listiny, která se dochovala a figurují tam Karel IV. A Čeněk z Potštejna. Listina pojednává o horách, možná dolech, v žádném případě ale ne o osadě, obci, natož o městě,“ vysvětluje Michal Kos.

První doložená písemná zmínka o Králíkách je z roku 1568. Ta pravá listina je vlastně protokol desek zemských. „Vymezují se v něm hranice mezi dvěma rody a jako svědkové jsou tam přizváni občané z Králík,“ uzavírá ředitel Městského muzea Králíky Jan Kos.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...