Vyhazov jinak. Poznejte šachy, při kterých figurky chodí do zajetí

24. leden 2018

Shogi. Že nerozumíte? Je to poměrně stará japonská desková hra. U nás ale není moc známá. V překladu znamená Hra generálů.

Trochu se podobá šachům, i když podle předsedy Shogi klubu Pardubice Daniela Groha poskytuje aktérům dynamičtější zážitek. „Nabízí spoustu herních kombinací. Shogi se od šachů liší hlavně tím, že se hrací kameny sice berou, ale jenom se zajímají. V příštím tahu může protivník sebraný kámen opět vložit do hry na své straně. Dochází k nenadálým zvratům. Iniciativa přechází od jednoho hráče k druhému.“

Nemusíte umět japonsky

Hrací plocha má rozměry devět na devět políček. Je na nich celkem čtyřicet kamenů. „Shogi se u nás vyrábějí s dvojím značením. Pod tradiční japonské znaky jsou doplněné jednoduché grafické symboly. Celou herní sadu vytvořil Filip Marek, je to jeho původní nápad. Přispěl tak k propagaci hry v Evropě. Díky šipkám a čárkám úplně každý pochopí, jak s kamenem hýbat. Zmizela největší překážka rozšíření hry mimo Japonsko.“

Daniel Groh předstail varianty deskové hry shogi

Groh říká, že pravidla nejsou složitá. Úplný začátečník je pochopí během pěti minut. „Kterýkoliv kámen s výjimkou krále se může propracovat do tří posledních řad na hrací ploše. Tím získává úplně jiné vlastnosti, větší sílu. Hlavní cíl je totožný jako u klasických šachů, tedy dát mat, dostat krále do bezvýchodné situace. Těch možností je tam opravdu hodně.“

Trénujte logiku, paměť nebo postřeh. Hrajte hry

02436259.jpeg

Petr Brožek hraje hry. Nepředstavujte si ho jako člověka přilepeného k monitoru počítače několik hodin denně. Je to člověk, který díky hrám rozvíjí své schopnosti. To je podle něj ten hlavní důvod, proč byste měli zkusit nějakou hru i vy.

Existuje i zjednodušená varianta, takzvané Zvířátkové Shogi. Hrací plocha má v tomto případě třikrát čtyři políčka. Chce přiblížit Shogi dětem, ale pobaví se u toho i dospělí. Zábava je údajně koncentrovaná.

V Česku se pravidelně hraje v Praze, v Brně, v Hradci Králové. Dále třeba v Opavě anebo v Olomouci si můžete zapůjčit herní sadu. Shogi klub Pardubice vznikl před koncem roku 2017. „Je to volné sdružení lidí, kteří mají rádi Shogi. Chceme pořádat hraní pro veřejnost. Jako třeba v neděli 28. ledna v salonku restaurace Na Palubě v Pardubicích. Může se přijít podívat kdokoliv. Máme i facebookové stránky s dalšími podrobnostmi.“

V Japonsku Shogi hraje několik milionů lidí. „Na taková čísla ani nepomýšlíme, ale chtěli bychom hru zpřístupnit,“ uzavírá Daniel Groh.

Desková hra shogi pro děti
autor: Jakub Malý
Spustit audio