Výlet do dvacátého století
Přejete si cestovat v čase? Pak zavítejte do nové expozice Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži v Pardubicích. Moderní technologie tohoto muzea Vám zprostředkují sugestivní prožitky z let protektorátu i poválečného Československa.
Expozicí se prochází bez živého průvodce. Návštěvníci dostanou hned u vstupu do rukou tablet a na uši sluchátka. Tablet pak naviguje návštěvníky mezi jednotlivými zastaveními. Prohlídka začíná u nízkého kulatého stolu, na jehož desku se promítá film, který návštěvníky přenese do předválečných Pardubic.
Expozice Institutu Paměti národa je v suterénních prostorách Machoňovy pasáže. Neomítnuté cihlové stěny a sugestivní osvětlení pomáhá návštěvníkům spoluprožít vyprávěný příběh.
Jedním z příběhů je osud generála Tomáše Sedláčka, který vypráví o předválečném budování pohraničního opevnění, začátku války i útěku Balkánskou cestou přes Francii do Velké Británie. Několik zastavení v expozici se věnuje i jeho poválečnému osudu, tedy zatčení, výslechům, soudu a věznění. Díky moderní technologii tak můžou návštěvníci nahlédnout do uranových dolů i vězeňských baráků.
Další příběh z archívu Paměti národa je osud Jaryny Mlchové, která díky svým znalostem z chemie dokázal nasimulovat příznaky nemoci. Mnoho lidí tak uchránila před nástupem do transportu.
Dýmové efekty i krabice s artefakty
Při jednom zastavení musí návštěvník vstoupit do černého zužujícího se prostoru, který v mžiku zaplní dým, na okolní stěny a podlahu se promítá film, sněží a k vám míří stopy ve sněhu...nebo jedete vlakem a skulinou mezi prkny pozorujete krajinu, slyšíte odezvu pražců, nebo tlukot vlastního srdce?
Zastavení více hmatatelné přiblíží návštěvníkům práci badatelů. V archivním koutku je nutné si obléci plášť a bílé rukavice a z regálu vybrat tu správnou krabici. Ukrývá mnoho zajímavých věcí z válečné doby, které je nutné vzít do ruky a prozkoumat. Virtuální průvodce mezitím badatelům předčítá deníkové zápisky Tomáše Sedláčka z prvních dnů války.
Kompletní prohlídka trvá 70 minut a díky použitým moderním technologiím jde o mimořádný zážitek, který by si žádný milovník historie neměl nechat ujít.
Související
-
U Vlčí Habřiny číhali na vlky
U lesní cesty z Vlčí Habřiny k Sopřečskému rybníku jsou dvě veliké jámy. Údajně do nich místní chytali vlky.
-
Zapomenuté evangelické hřbitovy u Litětin
U Litětin a Dolní Rovně jsou v polích zarostlé ostrůvky, ukrývající staré evangelické hřbitovy. Už více jak půl století se na nich nepohřbívá.
-
Ve Včelákově mají osm různých alejí
Můžete se projít alejí švestkovou, dubovou, ořechovou, lipovou, kaštanovou, javorovou, jeřábovou a jednou alejí smíšených původních odrůd.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.