Vyřádit se u Vaška

Budu vám vypravovat o něčem, co se mi přihodilo začátkem dubna před několika lety, v době před koronavirem.

Tehdy bývaly na Václavském náměstí často demonstrace. Příliš jsem je nevnímala, protože začínaly odpoledne, kdy jsem přes Václavák pospíchala po zkoušce z Činoherního klubu, na vlak.

Když jsem jednou, druhý den po další demonstraci, vylezla kolem deváté hodiny u Muzea z metra, kam jsem přijela z Hlavního nádraží, všimla jsem si u svatého Václava několika skupinek turistů z Číny, kteří se tam fotografovali.

Kousek od nich stál Aleš, můj kamarád, který pracuje v cestovní kanceláři. Všiml si mě a přešel ke mně na chodník. Ukázala jsem na Václavské náměstí.

„Jako by včera ani demonstrace nebyla, co?"
„Ale byla! Byla," halasil spokojeně, pak se ke mně naklonil a zašeptal mi, že na tyhle demonstrace létá tisíce turistů z Číny! Že se těmhle zájezdům v čínských cestovkách říká, „Vyřádit se u Vaška."

Rozesmála jsem se a zaklepala si na čelo, ale on zavrtěl hlavou.

„Nenene. Nejsem blázen. Čínská vláda dala těmhle zájezdům zelenou. Je ráda, že se její občané vyřádí na demonstracích u nás a nezlobí doma. Vyřádí se u Vaška!“

Řekněte sami, vážení posluchači, jestli to, co Aleš říkal, nemělo logiku! Mělo.

„A kolik jich sem už přiletělo," zeptala jsem se zvědavě a Aleš si radostně poskočil.

„Strašný nárůst, Ireno! Raketový! Šedesát procent včerejších demonstrantů na Václavském náměstí, bylo z Číny. Naše cestovka má už teď vyděláno do roku 2025!“

„Cože?! Včera bylo na demonstraci, šedesát procent Číňanů?!“ Usmíval se tak šťastně, že jsem dostala chuť mu jeho dobrou náladu pokazit.

„Neraduj se, Alešku! Na Václaváku se přece nebude demonstrovat pořád!“

Mávl rukou a usmíval se dál.

„Pořád se bude kvůli něčemu demonstrovat, Ireno! Pořád! A každý týden  k nám přiletí tisíce Číňanů! A každý týden bude u Vaška demonstrace! Přijde čas, kdy na Václaváku budou demonstrovat jenom Číňané! A víš proč? Vyřádit se u Vaška, je teď v Číně móda! Každý v Číně chce letět do Prahy, protože každý v Číně se chce vyřádit u Vaška!“

Otočil se ode mě, zamilovaně koukal na Václavské náměstí, tak jsem ho nechala koukat a šla jsem do Činoheráku.

Když jsem přišla do zkušebny, kde už byli herci i režisér Ondřej Sokol, řekla jsem jim, co jsem se právě dozvěděla.

„Víte, že šedesát procent včerejších demonstrantů na Václaváku bylo z Číny?“

Bylo vidět, že je to překvapilo a Ondřej Sokol se hned ozval.

„Počkej, počkej, Irenko! A to někdo opravdu spočítal, že tam bylo šedesát procent Číňanů?!“ Přikývla jsem.

„Ano. Čínské cestovky k nám na tyhle demonstrace pořádají zájezdy, které se jmenují, „Vyřádit se u Vaška“. Každý v Číně chce letět do Prahy na demonstraci! Každý v Číně se chce vyřádit u Vaška...“

A představte si, že mi to všichni uvěřili a chtěli vědět další podrobnosti! Tak jsem jim nakonec musela říct, že je to... apríl!

Spustit audio

Související