Vyzáblí anorektici bývají perfekcionisti a skvělí kuchaři

17. prosinec 2019

O poruše příjmu potravy jako nemoci mluvíme tehdy, jakmile už to přechází v posedlost a člověk nad vším ztrácí kontrolu. Mezi nejčastější patří mentální anorexie a bulimie.

Bulimik dokáže vybílit benzinovou pumpu s potravinami i v deset večer. Anorektička si přes den jen trochu ďobne do jablka. Posedlost štíhlou postavou se u těchto lidí stává jediným životním cílem.

U bulimie není pravidlem, že zhubnete

U anorexie se podle odborníků jedná o perfekcionisty a většinou inteligentní jedince, s velkou ctižádostí. Trpět hladem má dokonce u těchto pacientů svůj význam. „To, že se anorektičky trápí hladem, se stává jejich stylem života. Ony jsou dokonce na to pyšné s tím, že to dokážou,“ vysvětluje klinická psycholožka Blanka Pöslová. Bulimici se naopak přejídají a potom všechno jídlo zase vyzvrátí. Na rozdíl od anorektiků, kteří rapidně hubnou, bývají často plnoštíhlí až obézní.

I když nejedí, často sami rádi vaří

Zajímavé je, že spousta lidí s těmito poruchami ráda vaří, peče, pilně studuje kuchařky a připravuje hostiny pro známé, kolegy v práci. Dokonce vymýšlejí své vlastní recepty, ale sami se toho ani nedotknou. „Většinou mně pacienti říkají, že jim stačí, když se jídla jenom nadýchají a mají z něho radost.“

Příznaky a projevy poruch

Při poruchách příjmu potravy a nedostatku vydatného jídla začínají vypadávat vlasy, lámou se nehty, ošoupává se kůže. Co se týče psychického stavu, zde roste posedlost dodržování režimu, který si nemocný sám nastavil. Odpadávají veškeré zájmy, koníčky a u školáků se často vytrácí i tah na branku. Vše se zkrátka točí jen a jen kolem jídla a štíhlosti. Lidé s poruchou příjmu potravy se zpravidla straní společného jídla u jednoho stolu.

Čtěte také

Abyste zjistili, jestli máte ideální linii, spočítejte si hodnotu BMI. Index je možné spočítat vydělením vaší hmotnosti druhou mocninou vaší výšky.

Léčba poruch příjmu potravy je běh na dlouhou trať. Nemoc se může kdykoliv vrátit. Obrátit byste se měli nejen na praktického lékaře, ale i psychologa, který s vámi rozebere důvody a příčiny, proč jste se do těchto problémů dostali. Po té navrhne vhodnou psychoterapii.

Novodobé poruchy:

ortorexie - posedlost zdravým jídlem
bigorexie - posedlost zdravým životním stylem jako takovým, včetně sportu (onemocněním trpí často i muži)

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.