Stop nezdravým dietám! K štíhlosti se můžete projíst
Základem úspěšného hubnutí je mít se rád. Uvědomit si, že k tomuto kroku jste se rozhodli kvůli sobě. Je velice důležité, aby vás podpořilo i okolí, tedy přátelé a rodina. Strava by měla být pestrá, zdravá a vyvážená. Cvičení a pohyb 10 minut denně vás perfektně nastartují.
Své o tom vědí „kačabky“, kterých se za pouhý rok dalo dohromady na Facebooku 30 tisíc. Jedna z nich, Karolína Katchaba Hrubešová, o tom všem napsala knihu: Nebojte se jíst - a hubnout! Najdete v ní 130 receptů, fotografie a užiteční rady pro začátky hubnutí.
Jídelníček by si každý měl přizpůsobit svému zaměstnání a životnímu stylu. „Není přesně dané, jestli máte jíst šestkrát denně, nebo jen třikrát. Důležité je dodržovat kalorický příjem spočítaný podle vzorce BMR a správné složení surovin,“ připomíná Karolína.
Psychologie obezity
„S kilogramy navíc má člověk nízké sebevědomí, skřípe to i v sexuálním životě, pro samý stud se bojíte vyjít mezi lidi, kteří se za vámi na ulici otáčejí a mají poznámky k vaší postavě,“ říká ze své zkušenosti foodblogerka. O šatníku ani nemluvě, protože kvůli neustálým dietám a následnému jojo efektu, musíte mít v zásobě hned několik velikostí. Obézní lidé mívají problémy i při pohovorech, kdy se ucházejí o práci. Někteří zaměstnavatelé je nechtějí.
Hmotnost je jen číslo
Při hubnutí je třeba se pravidelně pozorovat, hlídat. Stačí, když se jednou za týden podíváte detailněji do zrcadla, zkuste si obléknout o číslo menší sukni nebo kalhoty, jestli vám třeba konečně nepadnou.
Vejce zvyšují cholesterol, máslo není zdravé, k zhubnutí počítejte kalorie... a další nesmysly o jídle
Chceme zdravě jíst, dožít se vysokého věku, a tak si odpíráme a držíme se doporučení, která jsme zaslechli o zdravé stravě. Jenže mnoho z toho, co vědci doporučovali dříve, už dnes v souvislosti s rozvojem vědy sami uznali jako chybné. Tady je několik příkladů stravovacích nepravd.
„Já se každých čtrnáct dní vyfotím mobilem a zkoumám proměny na těle, na postavě. Moc mně to pomáhá, protože čísla na osobní váze mne deprimují a dostávají do úzkých. Spousta žen mně volá s dotazem, jak to že mají po měsíci stále stejně kilogramů i přesto, že se vejdou do oblečení o pár čísel menšího? Je to jednoduché, pevnější zadeček váží díky svalovině víc, než ten tvarohovitý,“ usmívá se Katchaba.
Jestli hubnete, si ohlídáte nejlépe na křivkách postavy a obvodu. Čísla na váze jsou jen čísla.
Kalkulačka BMR
Pro určení optimální energetické spotřeby člověka s průměrnou stavbou těla se používá výpočet bazálního metabolizmu BMR (z anglického Basal Metabolic Rate). Výsledné číslo je přibližné množství energetického příjmu potřebné pro zachování základních životních funkcí.
BMR = 370 + (21,6 x tělesná hmotnost bez tuku)
Jako příklad uvedeme muže, který váží 90 kilogramů. Předpokládáme, že jeho hmotnost bez tuku (u mužů se pohybuje kolem ¾ celkové váhy) je 67 kilogramů.
Tedy vzorec pro výpočet je 370 + (21,6 x 67) = 1817 kcal/den.
Související
-
Ke zdraví se musíte projíst, radí dietoložka
Chcete být zdraví a plní energie? Tak jezte! A přemýšlejte o tom, co je na vašem talíři. O vyvážené stravě jsme si v rozhlasové Radioporadně povídali s dietoložkou ...
-
Položte jarní únavu na lopatky! Zažeňte ji zdravou stravou
Zima pomalu končí a s příchodem jara na nás zaútočí únava. Ta je důsledkem nedostatku slunečního svitu, a tedy nižší tvorby vitaminu D. Jak ji zdolat? Začněte zdrav...
-
Pickles – zdravá zelenina v piksle
Zelí, kedlubny, cibule, papriky, ředkvičky, mrkev, květák, kopr… to všechno už nabízejí naše zahrádky. A kdo nemá zahrádku, může si pro zeleninu zajít do obchodu. Z...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.