Z chrudimské Střelnice doluje bagr tuny bahna. Začala obnova starých náhonů

22. říjen 2018 11:15

Bahno, nepořádek a zničené jezy. Tak to vypadá v části chrudimského parku Střelnice. Po dlouhých letech se ale situace změní. Dělníci začali pracovat na obnově starých náhonů a úpravě koryta řeky.

Speciální bagr se teď pohybuje v náhonu. Koryto je někde úplně zarostlé a hlavně zanesené bahnem. Podle provedených sond je ho na některých místech víc než metrová vrstva. A navíc obsahuje nebezpečné látky, které před lety způsobily hromadný úhyn divokých kachen.

Chrudim má novou venkovní tělocvičnu. Je zadarmo a pro všechny věkové kategorie

01053345.jpeg

Zacvičit jen tak pro radost, posilovat nohy a ruce nebo si během procházky narovnat záda. Tak to teď mohou všichni obyvatelé Chrudimi bez rozdílu věku a finančních možností. Město má totiž novou venkovní tělocvičnu.

Vyčištěná budou obě ramena, která park obepínají. V celkové délce skoro kilometr. V plánu je oprava jezů, na kterých budou umístěné rybí přechody a v řece také budou takzvané šlapáky - pokud nepoteče hodně vody, můžou po nich lidé přecházet z jedné části parku do druhé.

Práce začaly teď na podzim, protože Střelnice patří mezi přírodní památky a stavební práce musí co nejméně ohrozit vzácné živočichy a rostliny. Firma tam bude pracovat i přes zimu, termín dokončení je stanovený na duben příštího roku.

Úpravy budou stát skoro 15 milionů korun. Chrudim ale na vyčištění parku získala evropské peníze a většinu výdajů pokryje právě dotace. Část úprav zaplatí také chrudimské Vodovody a kanalizace.

Spustit audio

Související