Z dílen rovnou do městské galerie. Díla malých umělců zůstanou v Automatických mlýnech

28. květen 2018 09:00

Pardubické Automatické mlýny se můžou stát kulturním a společenským centrem evropského formátu. Do historické budovy se jednak ze zámku přestěhuje Východočeská galerie, v areálu by ale mohla najít zázemí i městská galerie GAMPA a dílny pro děti ze škol.

Plán je jasný. Město by nejprve odkoupilo pozemek, kde stojí bývalý sklad mouky a místo něj postavilo budovu, kde by kromě centrálních polytechnických dílen pro školy našla zázemí i městská galerie. Ta prozatím sídlí na zámeckém Příhrádku.

Radnici se líbí i vzájemné propojení Centrálních polytechnických dílen s galerií. To znamená, co si děti vyrobí v dílnách, můžou si vystavit o patro níž v galerii.

Kroužky, workshopy, příměstské tábory

„Galerie města má i dnes v popisu práce vzdělávací činnost, to znamená workshopy pro děti, příměstské letní tábory, kroužky, kurzy a tam vnímáme silné limity ve stávajícím objektu. Často se ty kroužky musí konat například ve sklepení prostoru Divadla 29, nebo musí děti dojíždět na Dubinu. V tomto případě by se všechno mohlo odehrávat v novém objektu,“ naznačuje náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Další výhodou je podle Rychteckého, že by vedle sebe sídlily dvě galerie, Východočeská a městská. „To místo je z toho pohledu geniální a zaměřenost naší galerie se měnit nebude. Žádnou vlastní sbírkovou činnost nepředpokládáme, že by začala dělat, spíše se bude i nadále zaměřovat na moderní umění, které představuje mladé umělce a zachycuje nejmodernější trendy i do budoucna, kdežto Východočeská galerie má svou sbírkovou činnost a jasnou profilaci.“

Nábřeží Chrudimky by mělo ožít a lákat k posezení a trávení volného času

Majitel mlýnů Lukáš Smetana požaduje za sklad mouky s pozemkem sedm milionů korun a za projekt na novou budovu dalších sedm milionů. Město by zároveň investovalo do úpravy nábřeží, které je součástí regulačního plánu.

„V tom je rozdíl v přístupu města od kraje, město se nebude žádným způsobem dotačně podílet na financování nově vzniklého náměstí v prostoru Automatických mlýnů, nicméně město Pardubice má na základě architektonické soutěže zpracován regulační plán na toto území a předpokládáme, že součástí toho bude právě řešení náplavky, resp. pravého břehu Chrudimky a úprav souvisejících s přístupovými komunikacemi k areálu,“ dodává Rychtecký.

Mlýny by tak nakonec mohli mít tři majitele, město, kraj a Lukáše Smetanu, kterému zůstane pravá část historické budovy a zbytek pozemků.