Z požehnaných Vánoc svátek dělnické třídy. Pohlednice ukazují, kam šly dějiny

20. prosinec 2019

Na výstavu díky několika klikům? Východočeské muzeum v Pardubicích rozjelo na svých internetových stránkách virtuální expozici Čas vánoční na starých pohlednicích.

„Při přípravě jsem vybírala pohlednice typické pro svou dobu a zároveň atraktivní na pohled. Jde jenom o zlomek celého fondu. Historické vánoční pohlednice jsou velmi půvabné a u návštěvníků mimořádně oblíbené," říká Renáta Tetřevová, která má celou sbírku pohlednic na starosti.

Zlatá zdobná

Vánoční přání z doby 1. světové války

První vánoční pohlednice se objevily v 80. letech 19. století. Největší rozvoj nastal v takzvané zlaté éře od 90. let 19. století do začátku první světové války. „Pohlednice si rychle našly cestu k lidem. Jejich ceny se snižovaly a byly dostupné. Pak už nikdy nebyly tak barevné, nápadité, skoro až kýčovité, což vypovídá o dobovém vkusu našich předků. Tenkrát totiž ještě Evropa tančila valčík.“

Barevné litografie bývaly podle Tetřevové pozlacené, postříbřené anebo dozdobované nejrůznějšími materiály jako korálky, peří, písek, případně měly nejrůznější plastické prolamování. „Nechyběly křesťanské motivy. Pro naše předky představovaly Vánoce významný náboženský svátek a období rozjímání.“

Zlaté časy utnula první světová válka. „V Rakousku-Uhersku se vydávaly pohlednice loajální k monarchii. I na těch vánočních jsou vidět vojáci.“

Vytěsněný Ježíšek

Po roce 1948 vystřídal Ježíška Děda Mráz. „Z požehnaných Vánoc se staly svátky odpočinku dělnické třídy. Objevují se černobílé fotografie zasněžené krajiny anebo horských středisek. Připomínají film Anděl na horách. Na zadních stranách vídáme text, že hory patří pracujícím," popisuje Renáta Tetřevová.

Sbírka pohlednic dál roste. „Chodí za námi docela dost lidí, protože se sbírání pohlednic zdá jako velký koníček. Ti starší navíc svou sbírku přinášejí proto, aby ji jednou rodina nevyhodila. Podobné je to třeba s rodinnými fotografiemi, které pro nastávající generaci často nemají žádný význam.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související