Z Tokia do Pardubic. Tak šly fotografie Pavla Šmída
V Pardubicích můžete v těchto dnech vidět netradiční černobílé fotografie. Expozice zhruba padesáti snímků se dá navštívit na zámku. Pavel Šmíd je představil i na výstavě v japonském Tokiu v roce 2008.
Jeho snímky se řídí tím, že všichni na tomto světě žijeme jeden velký příběh a je jedno, v jakých kulisách se odehrává. „Myslím si, že divák, který na tu výstavu přijde, asi tu jemnou ironii, trochu humoru a půvabu ve fotografiích najde,“ říká Šmíd.
K nadšení z focení pomohlo otevření hranic
Fotografie se stala vášní Šmídova života až v jeho druhé polovině, tedy někdy v devadesátých letech: „Člověk se tehdy dostal k normálnímu fotoaparátu. Předtím to byla docela honička získat něco lepšího. Víc než o kvalitě fotoaparátu to ale bylo o tom, že se trochu otevřel svět. Moje snímky pocházejí většinou z cest.“
Kromě Afriky a Antarktidy byl prakticky na všech kontinentech. Tím pádem si odnesl mnoho zážitků. Zásadní cestu absolvoval po boku bývalého prezidenta Václava Havla do jižní Ameriky: „Tvořil jsem si svůj vlastní program. Václav Havel toho měl ve svém programu tolik, že kromě letadla s ním nebylo možné se setkat. Ale děkoval mi za dobře odvedenou práci, což jak jsem se dozvěděl, nebylo v jeho případě běžné. Vážím si toho…“¨
Pohled zvenčí pomáhá
Objektem Šmídova fotografického zájmu bývají lidé a jejich život. Kromě toho je také kurátorem Galerie města Pardubic: „Připravuji pokud možno atraktivní výstavy pro Pardubice a široké okolí. Vytipuji osoby, které by se mohly prezentovat. Musím je přesvědčit. Potom vybírám věci na výstavu-sám nebo s autorem, nachystám podklady pro katalog. Následně se už jenom modlím, aby to vyšlo, přišli lidé a líbilo se jim to. Někdy bývá taková činnost hodně časově náročná.“
Své vlastní výstavě ale Šmíd kurátora nedělal: „Jen jsem dodal materiál a ponechal jsem to na pracovnících muzea. Myslím si, že ten vhled zvenku je mnohem lepší. Někdy si autor stojí pevně na svém a některé věci pro něj důležité neopustí. Ten vstup zvenku ale bývá šťastný a je to taková pomoc pro autora.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.