Jedním slovem nádherná. Choltice uspěly v soutěži Knihovna roku

25. říjen 2022

Zvláštní ocenění choltické knihovně předal ministr kultury. Zaujala architektonicky zdařilou proměnou i úspěšným propojováním různých zájmových skupin a generací.

„Je to taková zasloužená tečka za mnohaletým úsilím. Do knihovny jsem přišla v roce 2013 a řekla jsem si, že musím obyvatelům Choltic dokázat, že můžu být zaměstnanec knihovny a že knihovna může být dobrá,“ říká knihovnice Radka Zelenková.

Knihovna středisková

Choltická knihovna je komunitním střediskem pro šest okolních obcí. „Veselí, Svojšice, Svinčany, Poběžovice, Jeníkovice a Turkovice. V těchto obcích mají menší knihovny. Fond jim připravuje naše knihovna. Snažíme se držet podobný počet čtenářů, aby výrazně neklesal. Lidé si nejčastěji půjčují detektivky a romány pro ženy.“

Prostředí, kde si publikace půjčujete, hraje podle Zelenkové velkou roli a je určující. „S panem starostou jsme proto přemýšleli o rekonstrukci. Objeli jsme několik knihoven v nejbližším okolí, abychom se inspirovali. Pak jsme oslovili pana architekta a proměna šla pozvolnou cestou. Knihovna je teď jedním slovem nádherná. Moc dobře se v ní pracuje. Jsem ráda, že jsme do ní ty peníze investovali.“

Generační mix

V knihovně se taky pravidelně točí různé skupiny. „Máme Dětský klub Choltík, kam chodí maminky s dětmi ve věku 2-3 roky. Čtenářský klub jsme založili pro lidi, co rádi čtou a rádi si o knihách vyprávějí. Klub deskových her občas máme a podobně.“

Čtěte také

Nad rámec běžné otevírací doby zajišťuje Zelenková roznášky knih na přání pro nemocné čtenáře. „Občas vezmu kolo a někomu knížku dovezu. Tahle služba ale není valně využívaná. Lidé mají takový přirozený vesnický ostych, aby někoho neobtěžovali.“

V celostátní anketě uspěla v kategorii informační počin i Městská knihovna v Litomyšli s projektem Ta Božena! Připomíná 160 let od úmrtí Boženy Němcové a mapuje její literární cestu v regionu. Propojuje tak Litomyšl s Českou Třebovou.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související