Za vánoční výzdobou do lesa: Vzít si tři větve do vázy není jako stromek oholit
Taky do přírody bychom měli vyrážet s hlavou na krku a přemýšlet. Kdo se chová rozumně, nemusí se bát postihu. Jestli ale chcete na pokladech lesa vydělat, není to dobrá cesta. Krást se nevyplatí.
„Škodu způsobí třeba někdo, kdo vyřeže souvislou plochu stromů, kterou bychom museli znovu zalesnit. Škoda po Vánocích naštěstí většinou nebývá velká. Roli hraje prevence i dostupnost stromků v legálním prodeji,“ říká k současným trendům Ladislav Půlpán z Lesů České republiky.
Z lesů mizí smrky i borovice, lidé ale kradou méně než před deseti lety
Vánoční stromek se dá pořídit za pár stovek. Může se ale prodražit i na patnáct tisíc korun. Přesně taková pokuta totiž hrozí lidem, kteří se rozhodnou smrček, borovičku nebo třeba jedli ukrást v lese.
Obecně prý ubývá lidí, kteří chtějí ukrást stromky a využít je při vánočních svátcích. „Na trhu je stromků v odpovídající kvalitě dost. Myslím, že si většina lidí vybere, aniž by musela do lesa.“
Ani tak ale lesníci situaci nepodceňují: „My jako každoročně v tomto období zesilujeme hlídky v lesích. Namátkově kontrolujeme trasy, po kterých by mohly stromky z lesa putovat. Taky dřeviny v ohrožených lokalitách natíráme preparáty, které se v teple začnou rozkládat a zapáchají. Pokuta pro zloděje může být až 15 000 korun.“
Škody po vichřici? Není jasno hned
Pracovníky Lesů České republiky v poslední době zaměstnalo sčítání škod po nedávné vichřici. „Lidé si myslí, že hodinu po větru víme, kolik nám toho spadlo. My se musíme nejdřív do lesa dostat. Nemůžeme riskovat život našich zaměstnanců. Čekáme, až se vítr uklidní. Pak jsme teprve schopní monitorovat výskyt kalamity.“
Rozsah škod po vichřici je podle Půlpána v některých oblastech země velký, ale nejedná se o velké plošné polomy. „Na skoro každé stěně otočené k větru spadne nějaké množství stromů. Polom bývá rozptýlený po celém lese. Sčítá se postupně a trvá to poměrně dlouho. Škody oproti orkánu Kyrill jsou zatím asi čtvrtinové. V některých oblastech ale můžou být škody lokálně vyšší než při zmíněném orkánu.“
Lesy České republiky se starají zhruba o 1 200 000 hektarů, což představuje necelou polovinu lesů v republice. Jsou ale rozprostřené od Aše po Jablunkov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.