Funebráci, zubaři, gynekologové, truhláři a další. Jejich řemesla ukazují v Letohradě

29. leden 2025

Muzeum řemesel v Letohradě slaví 25 let. Z původních dvou pater se rozrostlo do pěti budov. Celkově v muzeu představují 90 řemesel.

„Hledali jsme nějaký výrobní prostor v areálu Nového dvora, kde byla spousta opuštěných a zdevastovaných velkých objektů. Ale podmínkou bylo vzít si k tomu barokní sýpku ze 17. století, kterou nikdo nechtěl. Šli jsme do toho, protože byla zadarmo. Chtěli jsme udělat pěknou restauraci, která v té době v Letohradě nebyla. Stali jsme se tam první nekuřáckou restaurací. K tomu klasická řemesla z Orlických hor,“ vzpomíná zakladatel Pavel Tacl.

Budovatelské nadšení

Sám Tacl byl překvapený, jakým způsobem se muzejní myšlenka začala po městě a okolí šířit. „Ozvali se lidé, kteří měli doma celé soubory schovaných řemesel, pokladů. V době otevření dvou pater jsme připravovali třetí v podkroví. Dneska to máme v pěti budovách.“

Zakladatel Muzea řemesel v Letohradu Pavel Tacl

Celkově v muzeu představují 90 řemesel. „Hlavní trasa vede v budově sýpky. První mechanická trasa je s truhlářskými a kovoobráběcími řemesly a s unikátní pilnicí se třemi katry. Nově je tam instalovaný soubor historických strojů domácí výroby na výrobu dřevěných hrábí. V bývalé panské kočárovně, dnes nově zmodernizované expozici máme kromě kočárů, povozů a traktorů několik zemědělských strojů v pohybu, v další části hasičskou techniku a nakonec expozici výsledků práce funebráka, která obsahuje taky několik velmi starých unikátních předmětů.“

Stará třída i operační sál

„Historická ordinace má několik částí: zubní dentista  s vybavením z roku 1915, zubní ordinace z roku 1955, kompletně vybavená gynekologická ordinace z roku 1925, a operační sál z roku 1960. Hned vedle je 120 let staré vybavení školní třídy s unikátním souborem velkého množství historických výukových obrazů.“

Ordinace zubního lékaře

Tacl doplnil, že nově instalovali tiskařskou dílnu s velkým množstvím historických strojů a replikou velkého Guttenbergova lisu. „Máme taky lis na chmel, který je jedním ze čtyř v republice. Unikátní je i výroba hřebenů z kravských rohů, cylindrická pila, zlatnická a rytecká dílna a podobně. Expozice Retro ukazuje tehdejší vybavení bytu, kuchyně, hračky a další předměty. Ve druhém patře je pak umístěná expozice ze zvířecích vycpanin.“

Poslední zajímavou trasu představuje stálá výstava historických betlémů, která je počtem exponátů největší v Pardubickém kraji.

Co pro návštěvníky znamená, že se Muzeum řemesel stalo partnerem Národního technického muzea? Kolik vůbec teď chodí lidí? A bude Řemeslnická sobota? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související