Univerzita Pardubice má historicky první ombudsmanku. Nesmí dát na první dobrou
Sociální bezpečí, komfort a příjemná atmosféra. Právě to se snaží studujícím i zaměstnancům zajistit Zuzana Labudová.
„Nejčastěji řeším různé mezilidské konflikty, nedorozumění, pocity, že všechno není tak, jak má být. Zatím se neobjevilo nic neočekávaného. Univerzita se v rámci konceptu SAFE UPCE rozhodla zřídit i pozici takzvané ombudsosoby. Mám tři základní okruhy své práce. Tím prvním je řešení podnětů, druhým je kontinuální práce na bezpečném prostředí a třetím osvětová, vzdělávací činnost.“
Klidně bez jména
Ombudsmanka se věnuje oblasti prevence diskriminace, rovných příležitostí, nevhodného chování. „Ostatní není moje kompetence a musím tedy odkázat jinam. Zatím mě zájemci kontaktovali vždy e-mailem. Následně se domlouváme na případném osobním setkání. Řeším i anonymní oznámení, respektive anonymizovaná. V tom případě znám identitu člověka, ale před dalšími lidmi ji skrývám. Někteří se bojí dopadu na studium, práci, kdyby si stěžovali takzvaně na své triko. Někdy z anonymity ti lidé vystoupí, protože zjistí, že je v pořádku, že se ozvali.“
Labudová si není jistá, jestli funkci vítají úplně všichni. „Institut jako takový je nový. Potřebujeme ho vůbec představit, zavést. Přijetí snad bude širší. I já jako člověk si musím zasloužit důvěru lidí, kteří na univerzitě pracují a studují. O to se budu snažit.“
Podle ní je nejdůležitější a velmi složité zachovat si nějaký odstup a nevytvářet si názor hned z prvního dojmu. „Slyším nejdřív jenom jednu verzi. Musím si uchovat nadhled, počkat, nespěchat se soudy a tvrzeními.“
Tři židle
Pardubická ombudsmanka je v kontaktu s ostatními vysokoškolskými ombudsmany a ombudsmankami. „Předloni vznikla školská ombuds platforma, kde se scházíme a vyměňujeme si zkušenosti. Všichni řešíme velmi podobná témata a velmi podobné podněty. Je nás tam už 26. Na bezpečném prostoru musíme pracovat pořád s dalšími a dalšími lidmi.“
Ona sama působí zároveň jako ombudsmanka Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze i Fakulty elektrotechnické ČVUT. „Sedím na třech židlích. Zatím se mi to daří oddělovat.“
Zuzana Labudová vystudovala jazykovou a literární kulturu na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde taky získala doktorát z aplikované etiky. Působila v neziskovém sektoru, kde se zabývala hlavně vzděláváním v oblasti rovných příležitostí. Vede i tým realizující jejich audity.
Obrací se ombudsmanka taky na další odborníky? Co si expertka na genderová studia myslí o názoru nového amerického prezidenta na existenci jenom dvou pohlaví? A jak si jako republika stojíme v oblasti rovných příležitostí? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.