Záchranná služba v Holicích bude mít novou základnu, stavět se začne na jaře

Posádka sanitky spěchá za pacientem
Posádka sanitky spěchá za pacientem

Dvě nové základny pro rychlou záchrannou službu Pardubický kraj od loňska staví v Chrudimi a Starých Čívicích, výstavbu třetí stanice zahájí brzy i v Holicích.

Kraj tvrdí, že současná základna v Holicích už nevyhovuje svou velikostí a neodpovídá ani zákonným normám, funguje v provizorních a pronajatých prostorách. Problémem je i to, že je umístěná v centru města nedaleko náměstí, odkud při dopravní špičce není snadný výjezd a posádka tak může ztrácet cenné vteřiny, než se dostane k pacientovi.

Čtěte takéU Pardubic a v Chrudimi vznikají nové výjezdové základny pro rychlé sanitky

Výstavba nové základny zdravotnické záchranné služby má v Holicích začít letos na jaře, kraj už vybral firmu, která vysoutěžila zakázku za skoro 15 milionů, což je asi o 1,7 milionu nižší částka, než byla ta odhadovaná. Nízkopodlažní budova s garáží pro dvě auta, zázemím pro zdravotníky a skladovacími místnostmi by měla být hotová v červnu 2020.

Měla by být i lépe umístěná, než je teď, z centra Holic se přestěhuje na severozápadní okraj města, stát bude v Hradecké ulici na pozemku vedle stavebnin. Je to klíčové místo hned u výjezdu z Holic na vytíženou silnici 35 Hradec Králové - Vysoké Mýto, a dobře by se mělo sanitkám vyjíždět i na silnici 36 z Holic směrem na Pardubice.           

Podle plánu pokračuje i výstavba základen v Chrudimi a Starých Čívicích. Od loňského léta firmy postavily hrubé stavby, hotovo by mělo v letošním roce a kraj za obě akce zaplatí několik desítek milionů korun. Současně připravuje další výstavbu, novou základnu bude mít Seč a taky  Moravská Třebová.

Spustit audio

Související