Začíná proměna Automatických mlýnů. Stavbaři obsadí areál už na jaře

21. únor 2020

Pardubické Automatické mlýny stojí na pravém břehu řeky Chrudimky. A už za dva roky by se mohly stát moderním centrem umění, kultury i techniky.

Areál totiž poskytne zázemí například několika galeriím, polytechnickým dílnám, multifunkčnímu sálu, bytům, malým obchůdkům nebo kavárnám. Národní kulturní památka tak začne žít úplně jiným společenským životem.

Areál Automatických mlýnů má hned tři majitele. Západní část objektu, která je národní kulturní památkou, patří Pardubickému kraji. Právě tam najde své zázemí Východočeská galerie, která se do historického objektu přestěhuje z pardubického zámku. Hejtmanství v už na začátku března vybere stavební firmu, práce pak začnou v polovině května.

„Ten začátek možná lidé neuvidí zvenku, protože než tam bude jeřáb, tak se bude muset kutat vevnitř, aby se stavebně všechno připravilo. Co má přijít k demolici nebo přesunu, tak tím se začíná,“ říká náměstek hejtmana Roman Línek z Koalice pro Pardubický kraj.

Nová zástavba podle návrhu architekta Zdeňka Balíka

Východní část historické budovy, která je také národní kulturní památkou, zůstala v majetku Lukáše Smetany, ten s ní má jasné plány. „Odstraníme celý sokl původního objektu a celé silo podsklepíme, rekonstruujeme a veřejně zpřístupníme celé přízemí sila, dokonce umožníme návštěvníkům areálu se podívat i do násypek a v nejvyšším patře bude vytvořený multifunkční sál a pochozí střecha.“

Letos ještě otevřeno

Se stavebními pracemi začne Lukáš Smetana až na podzim. Areál mlýnů by ale měl zůstat ještě tento rok otevřený. „Plánujeme to tak, že pro letošní rok začnou práce v zadní části areálu, to znamená, že celý areál v letošním roce ještě bude fungovat stále jako doposud a v příštím roce začneme rekonstrukce i v okolí historických budov.“

V příštím roce se pak Lukáš Smetana pustí do bourání budov, které nejsou pod památkovou ochranou. Nahradí je zástavba, která vytvoří v areálu náměstí. „Je to to, co doplní areál z hlediska různých služeb a bydlení. Plánujeme jít do takového extrému, chceme, aby celá tahle čtvrť působila cihelným dojmem, proto všechny objekty budou cihelné a navazovat na Gočára.“

A ve spodní části areálu mlýnů vyroste z bývalého skladu mouky budova s Centrálními polytechnickými dílnami a městskou galerií, která v současné době sídlí na zámeckém Příhrádku.

V areálu mlýnů budou centrální polytechnické dílny a GAMPA

Majitelem tohoto objektu bude město. „Využijeme spodní část bývalého skladu na balenou mouku s tím, že centrální polytechnické dílny půjdou nahoru a ve spodní části bude galerie města. Pokud by vše šlo bez nějakých komplikací tak myslím, že v červnu bychom mohli mít vybraného dodavatele stavby,“ říká náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD.  Stavět se pak začne o prázdninách. Práce budou pokračovat dva roky.  

„Já bych chtěl, aby se ten areál oživil, aby byl multifunkční a aby to bylo další zajímavé místo v Pardubicích pro lidi a pro život. Bude to univerzální čtvrť, která bude obsahovat zajímavé architektonické objekty nejen pro Pardubice, ale i pro celou Českou republiku,“ dodává Lukáš Smetana. Zrekonstruovaný areál Gočárových mlýnů se pak lidem otevře nejdříve v létě 2022.

Spustit audio

Související