V Pardubicích se usadila rodinka bobrů, dává Chrudimce přírodní ráz
Na Chrudimce v Pardubicích žije rodinka bobrů. Lidé je sice v přírodní lokalitě Červeňák nejspíš neuvidí, ale všimnou si množství ohlodaných stromů. Vzácní návštěvníci, kteří mohou na první pohled připomínat nutrie, nejsou důvodem k obavám.
Podle předsedy spolku Pestré Polabí Martina Trávníčka je bobr pro oblast naopak dobrou zprávou. „Bobr pomáhá zadržovat vodu v krajině. V lesích si dělá na malých tocích bobří hrady, pomáhá bojovat se suchem povodněmi, protože tím obnovuje mokřady. Jsou to takzvaní ekosystémoví inženýři,“ řekl Trávníček.
Čtěte také
Bobr evropský je chráněný druh. Je největším evropským hlodavcem. V době zimního nedostatku potravy víc okusuje stromy, pokácí je a kmeny spadnou do vody. Bobr je výhradní býložravec, ze stromu okusuje lýko a jemné větvičky. „Dělá si takové spižírny v klidnější části toku. Okusuje spíš tenčí stromy, měkké listnáče. Když jich nemá dostatek, pustí se do silnějších kmenů. Pak by bylo namístě ochránit významné stromy, dají se obalit pletivem,“ řekl Trávníček.
Dělá řeku přírodní
Chrudimka, která protéká přírodní lokalitou, je rovná bez meandrů. Na ní si bobr hráze nepostaví, protože řeka je moc široká. Pokácené kmeny, které spadnou do vody, ale mohou vytvořit úkryty pro ryby. „Žijí tady vydry, volavky, kormoráni, což jsou přirození predátoři ryb. V narovnaných řekách se nemají ryby kde ukrývat. Bobr dělá řeku víc přírodní,“ řekl Trávníček.
Bobři žijí na Červeňáku několik let. Jde patrně o jednu bobří rodinu, což zpravidla čítá rodičovský pár, dvě až tři generace mláďat. Skupina může mít pět až osm členů. „Pravděpodobně se sem dostal z Orlice. Jedinci se po proudu dostávají dál a hledají místo s dostatkem potravy. Bobři jsou silně teritoriální, mladé jedince vytlačují dál,“ řekl Trávníček.
Bobr se nepřemnoží
Bobr je aktivní hlavně v noci, proto je těžké ho zahlédnout. Lidí se bojí. Vstupy do nory si budují pod vodní hladinou, aby za nimi nemohli predátoři. Doupě mají v suchu nad hladinou, tam tráví většinu dne. „Bobr nepůjde za člověkem cíleně za potravou jako nutrie, má z něj spíš strach. Také se jako nutrie nikdy nepřemnoží,“ řekl Trávníček.
Před staletími byl bobr hojně vyskytující se zvíře, lidé ho lovili pro maso i kůži. Hubili je i jako škůdce. Bobr se postupně vrací na české území ze stanovišť na dolním Labi v Německu a v 90. letech byl vysazen na řece Moravě, odtud se dostal na Orlici a pak i na Pardubicko.
Související
-
Nekrmte nutrie, zkouší pardubická radnice přesvědčit občany
Vypadá to jako idylický obrázek: u slepého ramene na pardubickém sídlišti skupinka lidí krmí nutrie. Jenže problém je v tom, že nutrií je už tolik, že začínají škodit.
-
U Přelouče vznikají tůně pro obojživelníky. Město je platí z vybraných pokut
Ve Štěpánově u Přelouče ochránci přírody budují soustavu deseti tůní pro obojživelníky. Projekt má přispět k lepšímu zadržování vody v krajině.
-
Slunečnice pro dlaska, jablko pro kosa, lůj pro datla, proso pro vrabce
Ptačí hodinka vypukne už příští víkend. Velká osvětová akce České společnosti ornitologické odstartuje v pátek 10. ledna a skončí v neděli 12. ledna.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blíží se termín pro daňové přiznání. ‚Velká část lidí optimalizuje, aby neplatili víc,‘ popisuje sociolog
-
Putin hraje o čas. Je na Američanech, jestli uvidí upřímné snahy jednat o příměří, popisuje expertka
-
Státní developer: Vždycky se najde někdo, komu to vadí. Lutyňskou gigafactory přesunout nemůžeme
-
Putin mě neděsí, řekla na schůzi senátorka Kovářová. ‚Nepřátelský akt vůči Česku,‘ reagovala Němcová