Zánět zvukovodu dokáže zkazit letní dovolenou. Sami ho nevyléčíte, varuje lékař

13. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Spousta rodičů si představí právě tu nejtěžší formu autismu, ale tak to není. Zhruba polovina dětí nemá poruchu intelektu, naopak – jsou hodně šikovní. A když dostanou přiměřenou podporu, jsou se pak schopni dál rozvíjet,“ tvrdí psycholožka.

Problémy s ušima jsou v létě velmi časté. Je to dané prázdninovým koupáním a potápěním. Když voda nateče do zvukovodu, dojde společně s ušním mazem k jeho ucpání. Lidé pak přicházejí na ORL s tím, že neslyší.

„Pomoc je v takovém případě velmi jednoduchá. Ušní maz lze odstranit výplachem. Ale pouze u lékaře. Pokud je totiž výplach špatně nasměrován, může protrhnout bubínek, takže žádné laické výplachy rozhodně nedoporučuju,“ říká přednosta ORL kliniky Pardubické nemocnice Jan Vodička.

Nesnesitelná bolest

Při koupání se může do ucha dostat i nečistota, která vede k zánětu zvukovodu. A to je další velmi časté onemocnění ucha v letním období. 

„Zánět zvukovodu provází urputná bolest, ale většinou se obejde bez výtoku a pacient dobře slyší. Zánět léčíme aplikací kapek s antibiotiky a kortikoidy. Na štěstí toto onemocnění v naprosté většině brzy ustoupí. Ale je skutečně velmi bolestivé, hlavně v noci je až nesnesitelné,“ varuje lékař.

Uchošťoury do ucha nepatří

Podle přednosty ORL kliniky Jana Vodičky není nezbytně nutné špunty z uší pravidelně lékařsky odstraňovat. Důležitá je ušní hygiena, která rozhodně nespočívá ve šťourání se uchošťourem v uchu.

Aplikujte např. olivový olej do zvukovodu, propláchnutí tímto způsobem je ideální. Dají se také koupit kapky, které jsou založené na olejové bázi. 

„Co se týká uchošťourů, lidem je to asi příjemné, různě se šťourat v uchu, ale je to opravdu špatně. Většina pacientů, které následně ošetřujeme, si totiž zacpou ten maz ještě hlouběji. Věřme našemu tělu, které se umí bránit přirozeně.  Jak kůže v uchu roste, automaticky vytlačuje maz ven. A pokud uchošťourem zase maz pravidelně cpeme nazpátek, je logické, že se tam hromadí. A výplach v takovém případě je náročný,“ uzavírá MUDr. Jan Vodička.

Spustit audio

Související