Zapomenuté osobnosti Pardubického kraje

Jan Nepomuk Filcík, pokračovatel Jana Amose Komenského

Zavedl nové normy vyučování a sám si pro nové vyučovací předměty psal učebnice. Jan Nepomuk Filcík nebyl jen obyčejným učitelem a hudebníkem, ale i novátorem, který předběhl svou dobu.

Narodil se roku 1785 v Kopidlně jako Jan Nepomuk Josef Filcík. Nejprve studoval učitelský kurs v Jičíně, pak si jel rozšířit v tomto oboru vzdělání do Prahy. Učil tam jako pomocný učitel a pak se přesídlil do Kolína a Hrochova Týnce. Největší část svého profesního života ale strávil v Chrasti. Tam si ho připomínají dodnes. Pojmenovali po něm ulici, na místní základní umělecké škole je jeho pamětní deska a připomínají si ho také v chrasteckém muzeu.

Hudba i včelařství

Nikde jinde se ale o Janu Nepomuku Filcíkovi ale příliš mnoho neví, a to přesto, že se o něm dá mluvit jako o pokračovateli Jana Amose Komenského. Zavedl například nové normy vyučování ve škole a sám si pro své nové předměty psal učebnice. Bylo jich dokonce 24! Byli mezi nimi třeba knihy o matematice, například kniha s názvem Rychlý počtář, pravidla českého pravopisu nebo knihy o přírodě a přírodopisu. Tomu vyučoval také rád prakticky.

Na zahradě školy zřídil včelín a učil děti například také štěpařství. Dochovala se také jedna z písní, které k této práci složil. Byl totiž nejen učitelem, ale také hudebníkem a skladatelem. Říká se, že v Chrasti díky němu uměli v každé chalupě minimálně na jeden hudební nástroj.

Filcík proslul také jako velký národní buditel a propagátor českého jazyka. Nejen kvůli tomu, ale i své touze stále zdokonalovat výuku, byl velmi často v nemilosti vrchnosti, ale i některých místních. Zemřel roku 1837 a je pohřbem v Chrašicích, místí části Chrasti.

Spustit audio

Související