Zářivá Venuše, uspěchaný Merkur a měsíční setkání. Na hvězdárně si už čistí dalekohledy

4. únor 2020

Zima a pošmourno nejsou úplně ideální podmínky pro pozorování úkazů na obloze. Přesto hvězdáři dobře vědí, kdy je dobré doufat, že přeci jenom bude něco vidět.

Třeba v únoru se odehraje taková předehra pro jarní symfonii. I na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích mají ještě na začátku tohoto měsíce čas na údržbu dalekohledů. „Připravujeme se na krásné úkazy, které nás čekají,“ říká astronom Petr Komárek.

Start astronomických žní

Planeta Venuše už je na obloze vidět. „Neustále stoupá výš a výš. Stává se z ní taková pomyslná zářící večernice. Když vám ji ukážeme dalekohledem, tak možná nebudete věřit svým očím. Stejně jako když se v létě podíváte do sluníčka, tak vám chvíli v oku zůstane takový flíček. Venuše navíc obíhá trochu rychleji než Země vůči Slunci a jeví podobné fáze jako Měsíc.“

Čtěte také

Ještě o něco rychlejší je podle Komárka Merkur. „Můžeme ho pozorovat jenom v případě takzvaných elongací, tedy když se nachází úhlově nejdál od Slunce a není přezářený. Ideální pozorovací podmínky nastanou 10. února navečer. Nízko nad západním obzorem bude malinký Merkur a vysoko nad jihozápadem bude krásně svítit planeta Venuše.“

Taky se během února setká Měsíc s jasnými hvězdami. „Konkrétně to bude 4. s nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka Aldebaran, o tři dny později bude v konjunkci s Polluxem ze souhvězdí Blíženců a 9. s Regulem ze souhvězdí Lva.“

Další paráda na jaře

Astronom Petr Komárek

Znáte zvířetníkové anebo zodiakální světlo? Působí jako ohromný reflektor na obzoru. Ale přitom vůbec nejde o světlo pozemského typu. „Je to rozptýlené světlo na prachu mezi planetami. V tomto období se díváme do roviny oběžných drah a můžeme sledovat takový kužel. Koncem března se tam bude vyjímat planeta Venuše a přidá se i úzký srpeček Měsíce. Za tímto úkazem byste měli ideálně vyrazit někam mimo město. Pak si můžete pořídit unikátní fotografii.“

Jak dodává Petr Komárek, lidé můžou hned několikrát týdně přicházet na pozorování přímo na pardubickou hvězdárnu. „Pořádáme ho každou středu, čtvrtek a pátek od 19 do 21 hodin. V únoru a březnu se pomalu nasouvá jarní obloha. Chystáme taky přednášku Jak vyčistit oběžnou dráhu a brzy si taky připomeneme příběh Apolla 13.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související