Zázračná voda, která uzdravuje oči, pramení ve Vysokém lese u Sebranic

26. červenec 2017
Kaple sv. Mikuláše v Sebranicích, odtud také teče pramen léčivé vody

Ve Vysokém lese u Sebranic najdete kromě hub i studánku a kapličky. Spolek archaických nadšenců tam zázračným způsobem obnovil už tři kaple, které tam kdysi stávaly. Možná se to povedlo i díky zázračné vodě, která vyvěrá z Daňkovy studánky pod Schlesingerovou kaplí.

U Daňkovy studánky se osvěžovali lidé, kteří pracovali v lesích a na poli, už kdysi dávno. Byl a je to totiž jediný takto otevřený pramen v okolí Vysokého lesa. Voda byla velmi chutná a postupně se začaly projevovat její léčivé účinky.

Příběh nevidomé statkářky Emílie Schlesingerové popisuje Lenka Kmošková ze Spolku archaických nadšenců: „Německý statkář Johann Schlesinger měl nevidomou ženu. Ve snu se jí zjevila Panna Marie a poslala ji k Daňkově studánce. Emílie si omyla vodou oči a prozřela. Proto tam nechal statkář jako poděkování postavit v roce 1935 kapličku.“

Čtěte také

Další pověst vypráví o uzdravení slepé lesníkovy dcery. Kaplička vznikla na vyvýšené terase nad pramenem a bezejmenným potokem, v oblasti zvané Ve Vidlích. Mezi obyvateli Lezníku a nedalekých Sebranic se ustálil pro pramen přívlastek Daňkova.

Studánka ve Vysokém lese, vodu ochutnává autorka studánkového seriálu Jitka Slezáková

„Studánka vyvěrá z opuk, které jsou tu krásně vidět. Voda je mineralizovaná, tedy bohatá na minerály. A podle toho také chutná,“ pochvaluje si Naďa Gutzerová.

Pro vodu k Daňkově studánce si chodí lidé i dnes

K Daňkově studánce sice autem nezajedete, lidé ale nelitují kroků a pro tamní vodu si chodí a plní ji do lahví. Dokonce litomyšlský farář ji používá už několik let při křtech. „Kamarádky mě často prosí, abych jim vodu ze studánky přivezla. Omývají si s ní oči a věří, že nebudou potřebovat brýle. Já tuhle vodu popíjím už několik let a cítím se velmi dobře, tak na tom třeba něco bude,“ směje se Lenka Kmošková.

Tip na výlet do Vysokého lesa u Sebranic

Možná jsme vás nalákali a do Vysokého lesa se zajedete podívat. Ve smrkových lesích najdete stín a možná i nějakou houbu. Obdivovat můžete i tři nové kaple, které na místě těch starých a skoro zaniklých, postavil Spolek archaických nadšenců ze Sebranic. Možná vás zaujme i zbrusu nová křížová cesta, kterou ve Vysokém lese vytvořili mladí umělci. Díky našemu studánkovému seriálu už víte, že se můžete osvěžit u Daňkovy studánky pod Schlesingerovou kaplí. A nezapomeňte na oči.

Za studánkami budeme putovat celé léto. Klikněte do interaktivní mapy a podívejte se, kde jsou další: