Zeměznění Pavla Jasanského
"Zní to ze mě, nebo Země?" ptá se muzikoterapeut a výrobce bubnů Pavel Jasanský. Svoji dílnu má ve slaměném domě, který si se svou ženou postavil na okraji vesnice Brdo nedaleko Luže.
Pavel Jasanský vystudoval elektrotechnickou průmyslovku, k hudbě ho to ale táhlo od mladických let. V patnácti letech si opravil svůj první buben a pak si zkusil nový buben sám vyrobit, nejprve pro sebe, potom pro kamarády a nakonec jich vyráběl tolik, že ho jeho záliba dokázala uživit.
Pavel Jasanský napíná západoafrické bubny djembe a vyrábí rámové bubny a indiánské powwow bubny. Zájemci si sami určí druh a tloušťku kůže, tvar korpusu a určí místo, zda chtějí bubnovat v interiéru, či v přírodě. To všechno určuje konečný zvuk bubnu.
Bubeník - muzikoterapeut
V době před koronavirem jezdil Pavel Jasanský se svou ženou po základních a speciálních školách, rozdali dětem bubny a v rámci řízených muzikoterapií je nechali mluvit skrze ně. "Bývaly to někdy neuvěřitelně silné chvíle," vzpomíná Pavel Jasanský. "Mnohokrát mi vehnaly slzy do očí." Kvůli pandemickým opatřením museli manželé Jasanští s muzikoterapiemi přestat. "Bojím se, že už se k této práci nebudeme moci vrátit," říká Pavel Jasanský. I proto se více zaměřil na zakázkovou výrobu nových a servis starších bubnů. Do svého slaměného domu, který postavil se ženou, kamarády a několika řemeslníky zve zájemce, kteří si chtějí svůj buben udělat sami. Pod dohledem Pavla Jasanského tak vznikají jedinečné ruční bubny, které z Brda odjíždějí se svými majiteli.
Bubny různých tradic
Bubny, které Pavel Jasanský vyrábí se podle typu váží k různým africkým či americkým tradicím.
Studium těchto tradic je zálibou Pavla Jasanského. On ale bubny jen nevyrábí, hraje na ně a rád přitom i zpívá. Dvakrát do měsíce se navíc schází s několika přáteli na pravidelných zkouškách. Spojil je zájem o severoamerické prérijní indiány, založili hudební skupinu Detvan (spolek bizoního telete), s kterou v době před koronou pravidelně vystupovali na multižánrových festivalech.
Nově se Pavel Jasanský začíná věnovat výrobě venkovních xylofonů, coby herních prvků na dětských hřištích. Při správné volbě dřeva může takový hudební nástroj zůstat na slunci, větru a dešti a je skvělým lákadlem pro vstup dětí do nekonečného světa hudby.
Nezbývá než Pavlovi Jasanskému i jeho rodině popřát radostnou, melodickou budoucnost.
Související
-
Manažer Radomil Novotný otevřel kavárnu a prodává knoflíky
Po 16 letech ve velké firmě skončil. S bratrem koupil historický dům poblíž vysokomýtského náměstí, který zrenovovali, nechali v něm galanterii a otevřeli kavárnu.
-
Jiřina Duchoslavová chtěla péct aspoň loupáčky
Za svobodna se Jiřina Duchoslavová jmenovala Smékalová. Rodinné pekařství znala už jen z tatínkova vyprávění.
-
Zdeněk Holub ukládá vesnické příběhy v muzeu
Chcete-li vidět, jak se žilo na vesnici v 19. století, pak zavítejte do Regionálního muzea vesnice v Dolním Újezdu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.