Zdeněk Holub ukládá vesnické příběhy v muzeu
Chcete-li vidět, jak se žilo na vesnici v 19. století, pak zavítejte do Regionálního muzea vesnice v Dolním Újezdu. Jeden ze zakladatelů muzea Zdeněk Holub má příběh ke každému exponátu.
Přestože nepochází z rolnické rodiny, vyzná se Zdeněk Holub v zemědělské technice velmi dobře. A nejen technice, muzeum obsahuje 3 tisíce různých exponátů, které dokumentují, jak žili naši předci na vesnici.
Z historických zápisů je jasné, že o potřebě muzea se jednalo už v letech první republiky. Místní milovníci historie už dokonce sbírali první předměty, bohužel k založení muzea tenkrát ještě nedošlo. Až později z iniciativy újezdského JZD byla v nedalekém Horním Újezdu zřízena tzv. Síň tradic, která funkci muzea částečně suplovala.
V polovině 90. let pak vzal věc do rukou Klub oživení historie. Shromažďovali nejen historické dokumenty, ale i běžné předměty, které se na vesnici dříve používaly. Vytipovali dva statky v centru obce, hospodářství Uránkových a Vodehnalových, které by se pro muzeum hodily. Volba nakonec padla na statek Vodehnalových, kde tou dobou byly tři obecní byty. Po jejich uvolnění a částečných úpravách se 29. října 2004 muzeum otevřelo.
Zdeňka Holuba historie zajímá, strávil stovky hodin v archivech, aby dohledal osudy slavných rodáků, nebo třeba statků i menších hospodářství. Část jeho práce je vidět na panelech v prostorné chodbě muzea. Tam je také připomenuta jedna z nejzávažnějších historických událostí místního kraje - selské povstání na Litomyšlsku z roku 1680.
V daších místnostech je ukázka selské světnice z 19. a 20. století, černá kuchyně s pecí a sušárnou a další místnosti plné nástrojů a nářadí, které se používaly v domácnosti. V patře objektu je pak expozice věnovaná zpracování lnu a další řemesla jako sedlář, krejčí, švec, holič nebo knihař. Jedna místnost muzea je vyčleněna pro exponáty paleontologických a archeologických nálezů a nejstarší hasicí technice.
Muzeum láká návštěvníky na tematické výstavy, které pravidelně obměňuje. A také expozice se mění, přibývají nové a nové kousky. Zdeněk Holub je hledá nejen po sousedech, ale také po aukcích a archivech.
Související
-
Manažer Radomil Novotný otevřel kavárnu a prodává knoflíky
Po 16 letech ve velké firmě skončil. S bratrem koupil historický dům poblíž vysokomýtského náměstí, který zrenovovali, nechali v něm galanterii a otevřeli kavárnu.
-
Muzejník se bez svalů neobejde, tvrdí Soňa Krátká z vysokomýtského muzea
Muzejnici Soňu Krátkou jsme zastihli v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě s kladívkem v ruce. Právě připravovala výstavu Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě.
-
Fotograf Radek Pavlík svatební zakázky neodkládá
Když fotí svatby, nesmí s odevzdáním práce příliš otálet. Dvakrát se mu totiž stalo, že než fotky dovezl, novomanželé už spolu nežili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.