Židovské město v Třebíči jen o vlásek uniklo zbourání. Dnes je zapsané na seznamu UNESCO

17. srpen 2022

Město Třebíč na Vysočině má od roku 2003 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsanou Baziliku svatého Prokopa a celé Židovské město. To vypadalo ještě poměrně nedávno jako Foglarova Stínadla a dokonce bylo určené k asanaci. Dnes tam dům po domu doslova vstává z popela a zájemci tak mohou nahlédnout do života třebíčské židovské komunity konce 19. století.

Třebíčské Židovské město má tvar podlouhlého trojúhelníku. Z jedné strany je ohraničené vysokou skálou, z druhé řekou Jihlavou. Není to ale žádné mrtvé muzeum. V domech žijí a podnikají lidé a jednotlivé památky postupně procházejí rekonstrukcí. Turisté prohlídku většinou začínají v infocentru v zadní synagoze, která sama o sobě stojí za návštěvu.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

„Synagoga byla postavena kolem roku 1669, výzdoba je původní a je celkem zázrak, že se ji podařilo zachránit,“ říká pracovnice třebíčského infocentra Dagmar Juráňová. Asi největší atrakcí synagogy je velký papírový model židovské čtvrti. „Ukazuje ghetto tak, jak vypadalo v roce 1850,“ dodává průvodkyně.

Židé nesměli od určité doby své domy zvětšovat, nesměli je stavět do výšky. A tak bylo jedinou možností členit je uvnitř. Vznikala tak takzvaná soudomí, kdy domy vrůstají jeden do druhého. Dnes je to zřejmé například z číslování domů, například 53 a, b, c. Ve čtvrti jsou úzké křivolaké uličky i zachovalé dřevěné pavlače. Jedno soudomí je dokonce vnitřní částí průchozí.

Značení domů

Nejen na židovské město, ale v podstatě na celou Třebíč se turista může podívat z ochozu věže kostela svatého Martina. Je třeba počítat s výstupem po 162 schodech, ale za ten pohled to stojí. Na věži je zachovalý i byt věžníka.

Ekotechnické centrum Alternátor

Výlet do Třebíče je pak možné zakončit v ekotechnickém centru Alternátor, které ocení i děti. Centrum stojí v areálu bývalé obuvnické firmy. Součástí expozice je tak i ukázka historie i nedávné minulosti výroby bot. Především jsou ale v centru prezentované všechny možné zdroje energie, včetně těch obnovitelných.

Člověk si může vyzkoušet, jak dlouho musí šlapat na kole, aby vyrobil trochu elektřiny. K vidění je také sluneční gril nebo lopatka větrné elektrárny. Největším tahákem je ale určitě projekční koule, na kterou je možné promítnout jednotlivé planety, Měsíc, ale i Zemi se všemi možnými dopravními trasami.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...