Zlatá svatba

Je máj, lásky čas. A co byste řekli, že teď udělám? Pozvu vás na zlatou svatbu do obřadní síně kolínské radnice a mám co dělat, protože manželé Syřínkovi už stojí přede mnou a já začínám svůj svatební projev na jejich zlaté svatbě!

Vážená paní, Evo Syřínková. Vážený pane, Jane Syřínku. Vážení manželé.

Před padesáti lety jste se v Kolíně, na této radnici a v těchto místech, rozhodli společně plout po řece života. A tak jste po obřadu nastoupili, už jako novomanželé, do své malé loďky a vypluli jste. Ani jeden z vás nemohl tehdy vědět, jak vaše loďka popluje řekou života. Ani jeden z vás nemohl vědět, kdo všechno k vám, na vaší loďku, přistoupí.

Uběhlo padesát let a vy, Evo, i vy, Jane, dobře víte, že vaše loďka, do které jste nasedli před padesáti lety, a ve které stále plujete, neztroskotala.

Vaše loďka už také dávno není malá – je z ní velká, pohodlná a bezpečná loď, která s vámi šťastně pluje po řece života padesát let, a už dávno na ní  neplujete sami.

V říjnu v roce 1971, se narodil váš první syn Honza a v srpnu, v roce 1978, se narodil Tomáš, váš druhý syn.

Zatímco Honza se oženil dvakrát a obě své manželky hodil, řečeno námořnickou hantýrkou, přes palubu, Tomáš se oženil s Petrou, a v březnu 2012 se posádka vaší lodi rozrostla o jejich syna Dominika.

A protože loď potřebuje občas někde zakotvit, pořídili jste si před třiceti lety v Dolních Chvátlinách, chaloupku se zahrádkou... pardon, chci říct, pořídili jste si  bezpečný přístav, který stále zvelebujete, protože kapitán lodi, Jan Syřínek, zastává ještě jednu důležitou funkci, díky které je známý v širokém okolí. Je totiž nejenom výborný kapitán, ale celé okolí ho zná i jako kutila Tima.

Ať jste vy dva, Evo a Jane, na lodi nebo v přístavu, zdá se, že se vám bouře i nepohoda vyhýbají. Možná i proto, že máte společné lásky, kterými je rodina a váš vnouček Dominik. Máte společné zájmy, například žolíky, máte rádi výlety, turistiku, společenské akce a koncerty.

Také luštíte rádi křížovky... a kolem křížovek to u vás občas zabouří. Když například Jan doluští křížovku, kterou si Eva schovávala „na potom“, to se pak blýská a hřmí! A pravděpodobně i Jan občas „zabouří“…

Teď mě napadlo, že byste oba mohli využít možnosti, která se vám dneska nabízí – a sice, až se vás zeptám, zda svému partnerovi slibujete  lásku a péči až do konce života – můžete říct, NE.

Ale vzhledem k tomu, že Eva je vám, Jane, na vaší lodi spolehlivou oporou a kromě mnoha svých předností také ráda vaří a peče úžasné buchty a koláčky, nedoporučovala bych vám to, a Evě také ne, protože málokterá žena má doma kapitána a ještě k tomu kutila Tima...

Paní Evo Syřínková a pane Jane Syřínku, před 50 lety jste učinili vzájemný slib manželské lásky a věrnosti. Dnes stojíte  na  tomto  historickém místě, abyste  svůj slib zopakovali.

Táži se Vás, pane Jane Syřínku, zda slibujete lásku a péči své manželce až do konce života?

ANO

Děkuji.

A táži se Vás, paní Evo Syřínková, zda slibujete lásku a péči svému manželovi až do konce života?

ANO.

Děkuji.

Evo a Jane, vaše loď pluje dál. Přeju vám šťastnou plavbu!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?