Znáte České Heřmanice? Jsou uprostřed trojúhelníku Choceň, Mýto, Litomyšl

27. červenec 2023

Strategická poloha patří mezi výhody tohoto městysu. Obyvatelé mají celkem snadno dostupná pracovní místa. A rádi vzpomínají na dobu, kdy se mohli pyšnit titulem Vesnice roku 2012 Pardubického kraje.

„Na tom má velkou zásluhu náš bývalý dlouholetý starosta, který se zasadil i o znovuzískání statutu městyse. Stála za tím taky velká práce našich spoluobčanů a zapojených spolků. Máme troje dobrovolné hasiče, tělovýchovnou jednotu, komunitní školu, farnost, myslivce. Spolky řeší kulturní dění, výrazně nám pomáhají. Jinak celý městys má asi 600 obyvatel. Skládá se ze čtyř místních částí-České Heřmanice, Chotěšiny, Netřeby a Borová,“ říká současný starosta Miloš Sobel.

Bude co dělat

V Českých Heřmanicích je základní vybavenost v podobě mateřské školy, prvního stupně základní školy, obchodu, pošty, kulturního domu, sportoviště, kostela, naučné stezky, fit stezky. „Nejsme úplně turistická oblast, ale okolo nás je hodně rybníků anebo míst na procházky. Občané by nejvíc chtěli nové chodníky anebo opravit staré. Mnoho let se mluví o poldru. Snad se pomalu začne něco dít. Tíží nás zanesený potok, který by potřeboval odbahnění. Čeká nás toho hodně.“

Romantický rybník mají také v místní části Netřeby

V polovině prázdnin přichází čas pro Staročeský pouťový jarmark. „Na začátku 16. století Vladislav Jagellonský ves povýšil na městečko, které dostalo právo pořádat ve čtvrtek trh a o pouti na svatého Jakuba osmidenní jarmark. Když jsme se stali městysem, došlo k obnovení jarmarku ve zkrácené podobě. Bývá tam střelnice, cukrová vata, kolo štěstí, houpačky, kolotoč, občerstvení, kovář, květinářky, pekaři, košíkáři, koření. Otevírá se i kavárna ve farním domečku,“ popisuje místostarostka Marie Novotná.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související