Znáte je z názvů pardubických ulic. Nový film připomene hrdiny místního odboje
Alfréd Bartoš, Erno Košťál, Věra Junková, manželé Hladěnovi, Krupkovi a další. Tyhle osobnosti připomene snímek Stříbrné requiem. Vzniká právě teď jako vzpomínka na 80 let staré tragické události. Premiéru by měl mít v červnu 2022 v Ležákách.
„Pojali jsme to hodně z rychlíku, protože první idea něco k výročí natočit vzešla až na začátku července. Scénář jsme napsali asi za tři týdny. Pracovali jsme dnem i nocí. Chtěl bych vyzdvihnout nasazení všech kolegů, kteří makali zběsilým tempem. Točili jsme 11 dní. Venkovní scény, které se reálně odehrávaly v létě, jsme stihli natočit v září, kdy ještě bylo zelené listí. Zbytek jsme dodělávali koncem listopadu v interiérech,“ popisuje režisér Vít Mazánek.
Mraky postav
Při obsazování herců se tvůrci snažili hledat tváře co nejvíc podobné dobové předloze. „Casting byl poměrně rozsáhlý. Vykradli jsme poslední ročník Divadelní fakulty JAMU, kde je spousta velkých talentů. Oslovili jsme taky Východočeské divadlo v Pardubicích – třeba velitele gestapa sehrál Ladislav Špiner, velitele výsadku Josef Láska. Jednoho z důstojníků SD si zahrál i ředitel divadla Petr Dohnal. Obsadili jsme taky herce z dalších divadel. Odboj tenkrát údajně měl až 140 členů. Vydalo by to na seriál, kdybychom chtěli být podrobní.“
Jednu z rolí sehrál sám hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Šlo o postavu tehdejšího okresního hejtmana Josefa Kuchaře při výslechu v Petschkově paláci v Praze. „Pardubický kraj byl naším významným partnerem. Vím o panu hejtmanovi, že se věnoval ochotnickému divadlu. Představil se jako nesmírně poctivý herec a soustředil se na práci,“ říká Mazánek.
Proč Stříbrné requiem?
Snímek podle režiséra poukazuje na obrovský projev hrdinství obyvatel země na přelomu let 1941 a 1942. „Říše tenkrát vítězila na všech frontách. V Pardubicích se většina lidí systému podřídila. Přesto existovala skupina poměrně mladých obyvatel města a okolí, kteří se nebáli bojovat proti nacistické zlovůli. Nabídli pomoc výsadkářům, konkrétně Silver A ve složení Alfréd Bartoš, Jiří Potůček a Josef Valčík. Ti putovali na záchytnou adresu do Mikulovic.“
Právě podle Silveru A se film jmenuje. „Requiem připomíná, že skoro všichni, co přišli s výsadkáři do styku, tak to bohužel nepřežili. Pracovní název byl Heydrichiáda, což jsme nepovažovali za výstižné.“
Vít Mazánek podotýká, že dělat umění v covidové době bylo nesmírně stresující. „Každý večer přemýšlíte, jestli se vám to druhý den vůbec povede natočit. Čekali jsme, kdo z herců zavolá, že nepřijede, protože je pozitivní. Čtyři dny před natáčením jsme kvůli onemocnění museli přeobsadit herce v hlavní roli. Velké období nejistoty, ale všechno nakonec dobře dopadlo.“
Skoro hotovo
Štáb dokumentu po natočení hrané části ještě čeká odborná linie v podobě rozhovorů s historiky. „Ti nám pomůžou propojit příběh, který se odehrává během půl roku. Překlenou jednotlivé mezníky v ději.“
Premiéra filmu má být velmi symbolická. Stane se součástí komponovaného večera, a to 24. června 2022 na pietním území Ležáků. Přesně 80 let po jejich vyhlazení. Nacisté tak odpověděli na atentát spáchaný proti říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi.
Související
-
Režisér a scénárista Tomáš Pavlíček je stále členem Filmového klubu Chrudim
Úspěchy sklízí jako režisér i scénárista, na svém kontě má několik celovečerních filmů a učí také režii na FAMU. I nadále je ale Tomáš Pavlíček věrný Chrudimi.
-
Nepřehlédnutelný. Výsadkář Ivo Zelinka svérázně vzpomíná na Kubiše s Gabčíkem
Brzy uplyne 80 let od operace Anthropoid. Hrdinský skutek předchůdců velmi viditelně připomíná zástupce velitele 43. výsadkového pluku Chrudim. Jezdí na podobném kole.
-
Hlas umlčených. Studenti chrudimské obchodky natočili dějepisný film
Jsou ekonomicky zaměření a dějepis ve škole nemají. Přesto se rozhodli vytvořit učební pomůcku k výuce moderní historie. Jejich film bojoval v evropské soutěži Eustory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.