Hlas umlčených. Studenti chrudimské obchodky natočili dějepisný film
Jsou ekonomicky zaměření a dějepis ve škole nemají. Přesto se rozhodli vytvořit učební pomůcku k výuce moderní historie. Jejich film bojoval v evropské historické soutěži Eustory.
„Mohli jsme si vybrat z různých forem zpracování jako podcast, komiks anebo výstava. Nakonec jsme zpracovávali dokumentární film, protože si myslíme, že je to nejnázornější způsob předání informací. Přemýšleli jsme o desetiminutovém edukačním videu, ale jak jsme začali bádat, nabalovalo se to a snímek se natáhnul na 52 minut. Pak nás trochu honil čas, ale povedlo se nám to zvládnout,“ říkají Vítek Lupoměský a David Horák.
Doba nesvobody kolem nás
Studenti se ve filmu zaměřili na totalitní režimy pohledem regionální historie. Pracovali s méně známými příklady z Chrudimi a vesnice Perálce. S materiály jim pomáhal Státní okresní archiv a Regionální muzeum v Chrudimi. „Všichni nám vyšli vstříc. Získali jsme dobové záběry. Zpracování nám zabralo dost volného času. Hodně jsme se scházeli i přes prázdniny, dělali jsme po nocích, abychom stihli šibeniční termín.“
Film zatím nemůže být nikde zveřejněný. Na použité materiály se vážou poměrně silná autorská práva.
Ve studentském týmu chrudimské obchodní akademie byly ještě dvě dívky Viktorie Chvojková a Natálie Lupoměská. Možnost účasti v soutěži jim nabídnul učitel Michal Benda.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.