Hlas umlčených. Studenti chrudimské obchodky natočili dějepisný film
Jsou ekonomicky zaměření a dějepis ve škole nemají. Přesto se rozhodli vytvořit učební pomůcku k výuce moderní historie. Jejich film bojoval v evropské historické soutěži Eustory.
„Mohli jsme si vybrat z různých forem zpracování jako podcast, komiks anebo výstava. Nakonec jsme zpracovávali dokumentární film, protože si myslíme, že je to nejnázornější způsob předání informací. Přemýšleli jsme o desetiminutovém edukačním videu, ale jak jsme začali bádat, nabalovalo se to a snímek se natáhnul na 52 minut. Pak nás trochu honil čas, ale povedlo se nám to zvládnout,“ říkají Vítek Lupoměský a David Horák.
Doba nesvobody kolem nás
Studenti se ve filmu zaměřili na totalitní režimy pohledem regionální historie. Pracovali s méně známými příklady z Chrudimi a vesnice Perálce. S materiály jim pomáhal Státní okresní archiv a Regionální muzeum v Chrudimi. „Všichni nám vyšli vstříc. Získali jsme dobové záběry. Zpracování nám zabralo dost volného času. Hodně jsme se scházeli i přes prázdniny, dělali jsme po nocích, abychom stihli šibeniční termín.“
Film zatím nemůže být nikde zveřejněný. Na použité materiály se vážou poměrně silná autorská práva.
Ve studentském týmu chrudimské obchodní akademie byly ještě dvě dívky Viktorie Chvojková a Natálie Lupoměská. Možnost účasti v soutěži jim nabídnul učitel Michal Benda.
Související
-
Paměť národa otevírá muzea totalit. První bude v Pardubicích
Znát svou historii a neustále ji připomínat. Takový je hlavní cíl Paměti národa. Nadšenci už dvacet let vytvářejí databázi vzpomínek pamětníků 20. století.
-
Koupil si Pardubice a nakopnul je. Poznejte největšího boháče v zemi
Vilémovi z Pernštejna může dnešní krajské město děkovat. A taky to dělá. Celý rok si i vy můžete připomínat 500 let od úmrtí velkého podnikatele své doby.
-
Studentky pardubické univerzity přeluštily staleté texty. A mají cenu
Další úspěch má na kontě Univerzita Pardubice. Práce studentek filozofické fakulty zaujaly na celorepublikové historické soutěži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka