Zrcadlo umění poznává nová místa. Ale začátek bude mít tradiční

Zrcadlo umění 2013
Zrcadlo umění 2013

Vypouštění balónků znovu otevře jarní část městských slavností v Pardubicích. Letos taky odkáže na sté výročí vzniku Československa. Balónky budou v trikolóře.

Festival Zrcadlo umění začíná ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne. „Z těch tradičních akcí bude hned první den Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice, výtvarné dílny a zahraje kapela Mixle v Piksle,“ nastiňuje Martin Karas z pardubického magistrátu.

Opravy paradoxně festival přesouvají na nová místa. „Divadelní rej se kvůli rekonstrukci Příhrádku dostane na dvorek u galerie Art Space NOV. Ukáže se tam seskupení improvizační skupiny Paleťáci a divadlo Exil s hrou Zakázané uvolnění. A třeba Pardubický skřivan se konal v budově radnice, ale tato pěvecká soutěž bude tentokrát v Lonkově ulici, v tamní základní umělecké škole.“

Tvoříme na bulváru

V pátek se program Zrcadla umění podívá na třídu Míru. Dopoledne patří výtvarné akci zaměřené na prvorepublikové umění. Taky se tam budou celý den ukazovat pardubické taneční soubory. K tomu bude znít hudba z Machoňovy pasáže, ze zámku anebo z Tyršových sadů, kde zahrají hudebníci z pardubické konzervatoře.

Zrcadlo umění 2013

Sobota patří koncertům na Pernštýnském náměstí, kde se ozvou hardrockové, jazzové, swingové i šlapeťácké hity, ale taky indierockové melodie anebo hudba kombinující rock a hip-hop. Z Příhrádku se na zámek stěhuje Večer krásných smyčců. Pořadatelem celého multižánrového festivalu je Dům dětí a mládeže ALFA.

Martin Karas

Kromě Zrcadla umění se taky podle Karase ve městě instalují sochy. „Jde o sochařský festival Sculpture line. Loni se poprvé rozšířil mimo Prahu a letos se dostává taky k nám. Celkem se do veřejného prostoru dočasně dostane pět soch. Postupně je instalujeme.“

Změny v pardubické MHD

  • V pátek 15. června od 8:00 do 13:00 bude uzavřená část třídy Míru od Masarykova náměstí ke křižovatce se Sladkovského ulicí.
  • Spoje linky číslo 27 pojedou obousměrně odklonem po Sukově třídě. Zastávku Náměstí Republiky obslouží jako náhradní za zastávku U Grandu a zastávku Masarykovo náměstí jako náhradní za zastávku Třída Míru.
  • Spoje linky číslo 4 pojedou odklonem ulicí K Polabinám, Palackého ulicí na Masarykovo náměstí a dál po své trase.