Anglicky se naučí každý. Chce to ale zvládnout těžký začátek

25. leden 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Angličtina k současnému vzdělání patří

„Je to jako když se snažíte dostat přes rozbouřené vlny na volné moře. Pokud se to podaří, máme vyhráno,“ řekla nám lektorka angličtiny Klára Bartoníčková v Radioporadně.

Hodně lidí ale zůstává stále těsně před cílem a nedaří se jim překonat počáteční úskalí anglického jazyka. Jsou to věční začátečníci. Co tedy udělat pro to, abychom počáteční vlny překonali? Nejdůležitější je motivace.

Každý z nás má jinou motivaci. Někdo potřebuje jazyk ke své práci, někdo chce cestovat a pohodlně se domluvit v zahraničí, další si chce přečíst složení výrobku na šampónu. Mnoho lidí v pokročilejším věku chce udržet krok se svými vnoučaty, třeba i na sociálních sítích. Mnoho anglických slov už také potřebujete znát ke správnému rozluštění tajenky v křížovce. Pokud se učíte angličtinu hlavně proto, abyste se domluvili, nemusíte se držet učebnic. Poslouchejte a vnímejte řeč všude tam, kde je to možné.

Tipy, kde poslouchat angličtinu

  • Podívejte se na film v angličtině (začněte krátkými jednoduchými filmy a bez titulků, vnímejte tok řeči a snažte se jí co nejvíce porozumět a hledat jednotlivá slova)
  • Poslouchejte písně v angličtině

  • Čtěte nápisy na věcech denní spotřeby v angličtině (toaletní potřeby, potraviny)

  • Vařte podle receptu z anglické kuchařky

  • Mluvte si pro sebe

  • Najděte si témata, která vás baví na internetu a poslouchejte to, co vás zajímá

  • Pokud se učíte nová slovíčka, vždy si je řekněte ve větě, říkejte si, co právě děláte, ať už řídíte auto, čistíte si zuby nebo vaříte

  • Někomu pomáhá tzv. lístečková metoda – psát si slovní spojení na cedulky a ty pak dát na místa, kde často pobýváte, abyste je měli stále na očích

Pokud se chcete anglický jazyk opravdu naučit, je důležité vytrvat a nestydět se mluvit! Mluvení je základem všeho a hlasité opakování slov a větných spojení je nezbytným základem při učení anglického jazyka. Existují desítky webových stránek, které usnadňují učení anglického jazyka. Nebo zprostředkují chat na sociálních sítích nebo přes skype se spolustudentem.

autor: jsl
Spustit audio