Aranžérka výkladních skříní je profese na vymření

20. leden 2020

Marcela Průchová je aranžérkou výloh už 40 let. Po vyučení měla na starost pětadvacet obchodů a jejích výzdobu měnila každé tři měsíce. Bohužel obchodů s klasickými výlohami ubývá, a tak ubývá i práce pro aranžérky.  

Aranžérky byly sdruženy pod podniky, které jim poskytovaly zázemí dílny a zajišťovaly trvalou práci. Jejich pracovní rok nebyl rozdělen jen do ročních období, ale i mezi politická výročí (Vítězný únor, květnové povstání, VŘSR atd.), která musely povinně připomínat. Podniky mezi sebou o nejkrásnější výlohy soutěžily a jejich dílny se předbíhaly ve výrobách dekorací.

Dnes si aranžérka Marcela Průchová musí hledat práci sama a jak říká, je jí čím dál, tím méně. Z původních obchodů, které měla na starosti před listopadem 89, jí nezůstal ani jeden. 

Aranžérka Marcela Průchová toho k práci nepotřebuje mnoho. Kromě vystavovaného zboží jen silonový vlasec, špendlíky a nůžky. K dispozici nemá ani příliš pracovního prostoru, proplétá se metrovou uličkou mezi zbožím a dle možností odpovídá na ťukání zvenčí. Aranžérka je při své práci totiž "jako" ve výloze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.