Aranžérka výkladních skříní je profese na vymření

20. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Aranžérka výloh Marcela Průchová v jednom z tradičních papírnictví

Marcela Průchová je aranžérkou výloh už 40 let. Po vyučení měla na starost pětadvacet obchodů a jejích výzdobu měnila každé tři měsíce. Bohužel obchodů s klasickými výlohami ubývá, a tak ubývá i práce pro aranžérky.  

Aranžérky byly sdruženy pod podniky, které jim poskytovaly zázemí dílny a zajišťovaly trvalou práci. Jejich pracovní rok nebyl rozdělen jen do ročních období, ale i mezi politická výročí (Vítězný únor, květnové povstání, VŘSR atd.), která musely povinně připomínat. Podniky mezi sebou o nejkrásnější výlohy soutěžily a jejich dílny se předbíhaly ve výrobách dekorací.

Dnes si aranžérka Marcela Průchová musí hledat práci sama a jak říká, je jí čím dál, tím méně. Z původních obchodů, které měla na starosti před listopadem 89, jí nezůstal ani jeden. 

Aranžérka Marcela Průchová toho k práci nepotřebuje mnoho. Kromě vystavovaného zboží jen silonový vlasec, špendlíky a nůžky. K dispozici nemá ani příliš pracovního prostoru, proplétá se metrovou uličkou mezi zbožím a dle možností odpovídá na ťukání zvenčí. Aranžérka je při své práci totiž "jako" ve výloze.

Spustit audio

Související