Zina Kučerová učí děti jinému pohledu na svět
Základní umělecká škola v Pardubicích slaví sto let od svého založení. Zpočátku fungovala jako hudební škola, výtvarný obor byl otevřen až v roce 1961.
Základní umělecká škola v Pardubicích slaví sto let, 17. září 1919 byla otevřena státem dotovaná "Východočeská hudební škola města Pardubic". Devět učitelů vyučovalo hře na hudební nástroj 289 žáků.
Škola neměla vlastní budovu. Vyučovalo se v různých budovách po městě, jedna třída byla na děkanství, dvě v divadle a jedna na radnici, kde byl i koncertní sál.
Vlastní budovu získala umělecká škola až v roce 1960, v Havlíčkově ulici č.p. 841, v sousedství dnešní ZUŠ. Ale po vzniku konzervatoře v Pardubicích, musela prostory uvolnit a stěhovala se do 9 různých míst po Pardubicích. Hudební obor po základních školách, taneční obor v sále Tělovýchovné jednoty Dynamo na Olšinkách a obor literárně dramatický a výtvarný v budově bývalé Mateřské školy na Dašické ulici. Ředitelství LŠU mělo sídlo v "domečku" na Dukle.
Listopad 89
Když KSČ opustila Dům hudby, nastěhovala se do něj celá konzervatoř a některé obory umělecké školy. Zbytek se vrací do uvolněné budovy v Havlíčkově ulici, ale ne na dlouho. Dům dostal v restitucích původní majitel a tak vedení ZUŠ hledalo dál. Uvažovalo se tenkrát dokonce o stavbě zcela nové budovy.
Nová budova
Nakonec se uvolnil jiný dům v Havlíčkově ulici, kde do té doby sídlil rektorát Univerzity Pardubice. Na podzim 1998 byly vnitřní prostory zrekonstruovány a 3. ledna 1999 začala výuka v nové budově. Kromě běžných tříd už nechyběly ani zkušebny pro soubory, koncertní hudební sál, nebo například keramická dílna. Do tří let byly zrekonstruovány také půdní prostory a ZUŠ Havlíčkova získala několik nádherných výtvarných ateliérů.
(Za informace k historii děkujeme ZUŠ Havlíčkova Pardubice.)
Související
-
Fotograf Radek Pavlík svatební zakázky neodkládá
Když fotí svatby, nesmí s odevzdáním práce příliš otálet. Dvakrát se mu totiž stalo, že než fotky dovezl, novomanželé už spolu nežili.
-
Václav Polák kormidluje Arnošta 19 let
Kapitán Polák je na vodě od roku 1977. Jezdil na zahraniční plavbě a později na chvaletické relaci, kdy proti proudu Labe přivážel uhlí do elektrárny.
-
V antikvariátu u Jana Sakaře je svět ještě v pořádku
Staré knihy prodává přes třicet let, jeho rukama prošly vzácné kousky, ale jak sám říká, antikvář nesmí být sběratel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.