Lanškroun začne stavět biotopové koupaliště ve tvaru kapky

19. červen 2025 08:45

Největší audioportál na českém internetu

Vizualizace biotopu u Dlouhého rybníka nedaleko Lanškrouna | Foto: město Lanškroun

Biotop vznikne v bezprostřední blízkosti Dlouhého rybníka. Reportérka Barbora Soukupová zjišťovala, jak bude dílo vypadat

V Lanškrouně na Orlickoústecku začne do dvou týdnů stavba biotopového koupaliště. Bude mít tvar kapky a bude částečně zapuštěné do Dlouhého rybníku.

Přírodní plovárna bude stát 93 milionů korun bez DPH. „Rozpočtovaná částka byla významně vyšší, asi 128 milionů korun. Nepředpokládali jsme, že se dostaneme pod 100 milionů korun. Mile nás to překvapilo. Zvládneme to zaplatit z naspořených prostředků, nepředpokládám, že bychom si museli vzít úvěr,“ řekl starosta Radim Vetchý (Lanškrounské fórum).

Kapka s brouzdalištěm

Koupaliště nebude jako obvykle hranaté a nebude mít běžný obdélníkový tvar. Bude částečně zapuštěné do Dlouhého rybníku, aby vše působilo co nejpřirozeněji, bude mít organický tvar. Druhou částí bude přírodní koupaliště, které bude stát v místě dnešní louky, řekl Milan Barták z projekční společnosti Bapo.

Čtěte také

„Koupaliště je zapuštěno do rybníka, bude vypadat jako kapka, aby to nebylo násilné, aby to nemělo ostré hrany. Z rybníka se koupaliště vrací do příbřežních částí. Plavání bude fungovat tak, že plavci uvidí přes přelivovou hranu do okolí,“ řekl Barták.

Pro malé děti projekční firma navrhla brouzdaliště s hloubkou do 40 centimetrů a herní potok, kde budou lavice s korýtky. K tomu bude dopadový bazén pro tobogán s délkou 45 metrů. V hlavním bazénu bude plážový vstup, v části pro neplavce bude maximální hloubka 140 centimetrů.

Koupaliště oddělené od rybníka

„Vodní systém bude uzavřený, dopouštět se bude pouze odpařená voda. Vodu čistí bakterie, zooplantkon až po další rostlinky. Vodu cirkulují čerpadla, což zlepšuje její kvalitu,“ řekl projektant.

Rybník Dlouhý bude od přírodního koupaliště oddělený, protože se v něm často kazí voda a platí v něm zákaz koupání. „Dokonce bývá vítězem škaredého smajlíku od hygieny. Je tady osádka ryb, ty vytváří fosfor, krmí se. Voda jde rychle do špatné kvality,“ uvedl Barták.

Areál přírodního koupaliště Dlouhý rybník

V Lanškrouně uvažovali o obnově rybníka od 90. let. Měla tam být plovárna, později koupaliště s běžnou technologií čištění vody. Město v té době koupilo část dna od rybářů. Díky tomu měla současná radnice dost pozemků na stavbu biotopu.

Za 15 měsíců bude postaveno

„Nebylo složité vyřešit, jak bude koupaliště vypadat. Měli jsme koupené dno a okolní pozemky jsou naše. Máme i memorandum s rybáři, vyšli nám vstříc, pro stavbu je rybník vypuštěný,“ řekl Radim Vetchý (Lanškrounské fórum).

Stavební firma má čas na dokončení 15 měsíců. Nejdřív začne stavět opěrnou zeď, která odcloní případné povodně. Práce začnou do 14 dnů, řekl výrobní ředitel společnosti VW Vachal Tomáš Pinďák.

Vizualizace biotopu u Dlouhého rybníka nedaleko Lanškrouna

„Všechno je to v přírodním duchu, budou tady zelené plochy, biotop bude vyfoliovaný. Opěrná zeď oddělí koupaliště od části rybníku,“ popsal Pinďák. Součástí investice je obnova restaurace. Bude ji provozovat školní jídelna Madoret. Venku firma postaví nové velké terasy. Vevnitř bude stravovací část a také zázemí pro návštěvníky a plavčíky.

autoři: Barbora Soukupová , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK
  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat