Astry téměř vymizely ze záhonů kvůli parazitické houbě. Jak je zachránit?
Květiny našich babiček, pestrobarevné astry, téměř vymizely z českých zahrad. Může za to fusariové vadnutí, což je houbová choroba způsobená houbami rodu srpovnička, tedy fusarium. V posledních letech začíná stejná houba ničit další tradiční letničku cínii neboli ostálku.
„Většinou to probíhá tak, že celá rostlina je pěkná a najednou začne vadnout. Když se podíváte na kořenový krček, tedy na stonek těsně nad zemí, vidíte, že je nahnědlý, povadlý, prostě shnilý. V tom případě se jedná skutečně o parazitickou houbu fusarium,“ vysvětluje pardubický zahradník František Hlubocký.
Pomůže změna stanoviště a postřik
Jakmile zjistíme, že se jedná o houbovou chorobu, odstraníme nemocné květiny ze záhonu. Ty zbývající ošetříme postřikem na plísně, v každém dobrém zahradnictví poradí, který fungicid zabírá nejlíp. Problém je ale v tom, že spory této parazitické houby zůstávají v zemi. Proto je dobré v příštím roce nesázet astry nebo cínie na stejný záhon.
„Předpěstujte si astry nebo cínie ve zdravé zemi a dejte je hlavně na jiné stanoviště, než dáváte rok co rok. Já dávám astry i cínie k bramborám. Tam se jim daří skvěle, a když manželka řekne, mám vždy po ruce krásné kytky k řezu, které ve váze dlouho vydrží,“ usmívá se zahradník a doplňuje, že je důležité prokypřovat zeminu, aby nebyla ulitá a přemokřená. To je pak živná půda pro houbové choroby.
Zářijové muškáty nejlépe kvetou. Jak nadělat řízky? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.