Astry téměř vymizely ze záhonů kvůli parazitické houbě. Jak je zachránit?

28. srpen 2023

Květiny našich babiček, pestrobarevné astry, téměř vymizely z českých zahrad. Může za to fusariové vadnutí, což je houbová choroba způsobená houbami rodu srpovnička, tedy fusarium. V posledních letech začíná stejná houba ničit další tradiční letničku cínii neboli ostálku.

„Většinou to probíhá tak, že celá rostlina je pěkná a najednou začne vadnout. Když se podíváte na kořenový krček, tedy na stonek těsně nad zemí, vidíte, že je nahnědlý, povadlý, prostě shnilý. V tom případě se jedná skutečně o parazitickou houbu fusarium,“ vysvětluje pardubický zahradník František Hlubocký.

Pomůže změna stanoviště a postřik

Jakmile zjistíme, že se jedná o houbovou chorobu, odstraníme nemocné květiny ze záhonu. Ty zbývající ošetříme postřikem na plísně, v každém dobrém zahradnictví poradí, který fungicid zabírá nejlíp. Problém je ale v tom, že spory této parazitické houby zůstávají v zemi. Proto je dobré v příštím roce nesázet astry nebo cínie na stejný záhon.

„Předpěstujte si astry nebo cínie ve zdravé zemi a dejte je hlavně na jiné stanoviště, než dáváte rok co rok. Já dávám astry i cínie k bramborám. Tam se jim daří skvěle, a když manželka řekne, mám vždy po ruce krásné kytky k řezu, které ve váze dlouho vydrží,“ usmívá se zahradník a doplňuje, že je důležité prokypřovat zeminu, aby nebyla ulitá a přemokřená. To je pak živná půda pro houbové choroby.

Zářijové muškáty nejlépe kvetou. Jak nadělat řízky? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související