Nový škůdce na tújích. Krasavec z Itálie likviduje živé ploty českých zahrádkářů
V České republice se objevil nový škůdce, který likviduje túje a jalovce, do kterých klade vajíčka. Túje jsou po jeho nájezdu uschlé, živé ploty hyzdí velké hnědé fleky. Může za to krasec skvostný (Lamprodila festiva), který se k nám dostal z Itálie a podle zahradníka Františka Hlubockého je to nejkrásnější škůdce, kterého máme.
„Je to asi centimetr velký brouček, který má leskle zelenou barvu a na krovkách modré tečky. My zahradníci ale z jeho krásy nemáme moc velkou radost. Žije skrytě v substrátu pod tújemi, vylézá v noci po kmeni, a za šupiny kůry klade vajíčka. Z vajíček se líhnou malé larvy, které vyžírají lýko z túje. Je to obdoba toho, proč hynou celé smrkové lesy kvůli lýkožroutovi. Jakákoliv ochrana je zbytečná. Jakmile uvidíte suchou větev, uřízněte ji a spalte. Hlavně nevyvážejte na veřejné skládky, to bychom si zamořili celou republiku. Tedy odstřihnout, spálit, zlikvidovat,“ radí zahradník.
Přetújovaná republika
Krasec Lamprodila festiva se dostal do České republiky před několika lety zřejmě z Itálie. Velký zájem o túje ze strany českých zahrádkářů zapříčinil to, že se k nám začaly túje dovážet z jižních krajů. „A s italskými tújemi se do Česka nastěhovali i tihle brouci, kteří se u nás mají velmi dobře. Podle zahradníka Františka Hlubockého je u nás přetújováno a to se krascům líbí.
„Doporučuji preventivně začít vysazovat zajímavější živé ploty, než ty z tújí. Kombinovat jednotlivé keře, aby byly naše zahrádky pestré a krasci měli méně šancí se u nás rozmnožovat,“ uzavírá zahradník.
Proč se na rajčatech vytvářejí hnědé suché fleky? I tomu jsme se věnovali v Radioporadně, poslechněte si ji celou.
Související
-
Když si místo bazénu pořídíte jezírko, příroda přijde za vámi
V počtu bazénů jsou Češi v rámci Evropy na špici. Čím dál oblíbenější jsou ale také zahradní jezírka. Ta už dávno neslouží jen jako okrasný prvek.
-
Rajčata sklízejte oranžová a rostlinu zbavte žloutnoucího listí, radí zahradník
Začala okurková sezóna a to je také doba sklízení rajčat. Co s nimi a jakou péči je dobré věnovat samotné rostlině? Jak bojovat s molicemi a co ještě stihneme zaset?
-
Kdy sklidit cibuli a česnek? Když nať vadne a krček měkne
Sklizeň cibule a česneku začíná. Podle zahradníka Františka Hlubockého se čas sklizně cibule pozná jednoduše. „Zelená nať cibule trochu ztratí barvu, vadne a polehává.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.