Aviatika Jana Kašpara poslal do vzduchu hmoždíř. Je to 110 let
Legendární inženýr absolvoval svůj první veřejný vzlet 19. června 1910. Jeho začátek i konec podle dobového tisku oznámila rána z hmoždíře neboli z děla. Události připomíná nové dioráma Michala Widenského z Muzea technických hraček.
„Připravil jsem scénu náměstí v Litomyšli, kde jsem na reklamní sloup umístil miniaturní plakát s pozvánkou na tento první veřejný vzlet v Pardubicích. Na pozadí jsem umístil kolorovaný pohled z let okolo roku 1910. I německá vzducholoď a automobil pochází z této doby,“ říká autor díla Litomyšl - město budoucnosti 1910.
Příprava na dlouhé lokte
Ve svých historických dílech Widenský představuje dějinné události díky dobovým předmětům. „Někdy musím až 10 let shánět po celém světě exponáty. Teď už asi rok pracuji na projektu Pardubice - město budoucnosti.“
Chystá se výroba samotného Blériotu v měřítku 1:40. „Byl jsem za řezbářem betlémů, aby mi vyrobil dřevěnou vrtuli. Letadlo bude mít hodinový strojek a vytvořím ho plechové i dřevěné. Budou tam svítit okna a podle dobových fotografií taky pouliční lampy. Chtěl bych použít i žulovou dlažbu.“
Letadlo vedle vlaků
Widenského Litomyšl - město budoucnosti je až do konce srpna k vidění na výstavě Velký svět malé železnice v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Jeho prostory ale hlavně zaplní modely a soupravy plechových vláčků z let 1890–1960 na pérový, elektrický a parní pohon.
Součástí prohlídky výstavy je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Zajímavostí je systém osvětlení kolejiště dobovými lampami ze 30. let 20. století.
Nejmenší návštěvníci mají možnost vyzkoušet si svou zručnost v malé dílně, kde si sestaví modely vláčků, jeřábů, mostů a jiných železničních staveb z kovové stavebnice Merkur.
Související
-
Na Pardubické juniorce je pouze dnes k vidění historické...
Na tenisových dvorcích pod zámkem pomalu vrcholí už 89. Pardubická juniorka. Finále je na programu už dnes a při té příležitosti budou moc hráči i diváci zavzpomína...
-
Masaryk slaví 101 let Československa ve Vysokém Mýtě. Měří jenom pár centimetrů
Představte si dobový obraz a před ním plastické modely. Tak nějak vypadá umělecké dílo nazývané dioráma. Jeho příprava kolikrát trvá i několik let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.