Masaryk slaví 101 let Československa ve Vysokém Mýtě. Měří jenom pár centimetrů
Představte si dobový obraz a před ním plastické modely. Tak nějak vypadá umělecké dílo nazývané dioráma. Jeho příprava kolikrát trvá i několik let. Své o tom ví Michal Widenský z Muzea technických hraček.
Figurky prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se jako součást her pravděpodobně nikdy v Československu nevyráběly. Proto se musel autor dioramatu s prvorepublikovým výjevem pokusit o jejich výrobu. Vlastně tak zpětně doplnil sortiment tehdejší doby.
Titěrná práce
Za figurkami TGM stojí student Fakulty restaurování v Litomyšli Václav Douša. Ten nejdřív dokázal z vosku vytvořit figurku s věrnou podobou obličeje. Následoval sádrový jezdec. Tělo dotvářel modelář Lubor Šušlík, který se později podílel i na výrobě konečných forem, figurek a jejich výmalbě. Michal Widenský a Pavel Kubín se postarali o výrobu Masarykových brýlí, dotvarování detailů a výmalbu obličejů postaviček určených pro fotografování v dioramatech.
Až do konce roku 2019 můžete v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě vidět světovou premiéru historického dioramatu „T. G. Masaryk a jeho nová Škoda Hispano-Suiza, květen 1926". Auto je předělané z dobové hračky. „Jeho okna jsem opatřil dobovým sklem i žárovkami, které svítí. Vyrobil jsem plechovou značku, nové blatníky, nárazník, stínítko, reflektory, bednu na nářadí a podobně. Celkem auto měří 21 centimetrů.“
Na světě je už i kalendář „T. G. Masaryk opět v Lánech" na rok 2020. Období první republiky v něm přibližují dobové hračky. Jeho příprava trvala asi pět let.
Záliba v minulosti
Michal Widenský dělá výstavy po celé republice. Sbírá a restauruje staré hračky. Vytváří kolekce, které nabízí do filmů a seriálů. „Třeba jezdící vláček si zahrál ve třetí řadě První republiky v takzvané Škvorově vile u pana Töpfera. Spolupracuji na natáčení druhého dílu Marie Terezie anebo na seriálu o Boženě Němcové. Taky jsem se podílel na filmu Nabarvené ptáče anebo na snímku o Emilu Zátopkovi.“
Už několik let působí na Pardubické juniorce. „Pro vítěze vyrábím kalendáře. Tvořil jsem i dioráma kurtu z roku 1937. Je tam nalajnovaná antuka. S dcerou jsme vyrobili síť z dobové záclony. Vlajka je z dobové vlajky a tenisté jsou gumoví od Bati ze třicátých let.“
Související
-
Na Pardubické juniorce je pouze dnes k vidění historické...
Na tenisových dvorcích pod zámkem pomalu vrcholí už 89. Pardubická juniorka. Finále je na programu už dnes a při té příležitosti budou moc hráči i diváci zavzpomína...
-
První republika - zlaté časy pro nápadité karosáře
Karosář, to je řemeslo, které dnes patří k těm skoro zapomenutým. Karosáři zazářili na podnikatelském nebi za První republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.