Balóny, švihadla, rakety zdarma. Lidé v Litomyšli si je půjčují ve sportboxech

6. červen 2020 07:20

Půjčit si můžeš, vrátit to musíš - takové je heslo na nových sportboxech v Litomyšli. Jsou to dřevěné bedny, které jsou na několika místech ve městě a lidé si z nich můžou zadarmo půjčit základní sportovní vybavení.

„Tady máme frisbee, basketbalový míč, volejbalový míč, dokonce švihadlo. Fotbalový míč je na hřišti, používá se,“ ukazuje obsah sportboxu předseda sportovní komise Josef Štefl.

„Zatím poslední jsou pálky na badminton s košíky, které jsme ochotni postupně doplňovat, protože to je asi nejvíc spotřební materiál.“

Čtěte také

Na každém sportboxu je zároveň štítek, kde je napsáno, co všechno obsahuje a kolik kusů. „Sportovní vybavení je volně přístupné v podstatě kdykoliv, vybavení si mohou půjčit děti nebo i dospělí. Mohou si s ním hrát a budeme velmi rádi, když ho budou okamžitě vracet. Pokud se stane, že si ho půjčí na odpoledne, protože hřišť je tu několik a vrátí ho později, nevadí,“ říká Štefl.

Jeden sportbox je na místě, kterému místní říkají Wembley, další je na ulici Mařákova a třetí na hřišti u Základní školy Zámecká. „Tyto lokality byly vytipovány záměrně, protože víme, že se tam aktuálně pohybují děti odpoledne nebo i v rámci školního vyučování,“ uzavírá předseda sportovní komise.

Půjčit si můžeš, vrítit to musíš! Sportbox v Litomyšli ukrývá sportovní vybavení, které si lidé zdarma půjčují

V současné době jsou boxy na třech místech, ale mluvčí radnice Michele Vojáček nevylučuje, že se jejich počet zvýší. „Je to takový malý litomyšlský sociální experiment, záleží na tom, zda to lidé budou vracet. Pokud na to bude pozitivní zpětná vazba od občanů a budou to používat a vracet, tak se podobné sportboxy mohou objevit u dalších využívaných hřišť ve městě.“

Náklady na pořízení jednoho sportboxu jsou pět tisíc korun včetně vybavení.

Spustit audio

Související