Bez chemie ani ránu. Pro děkana z pardubické univerzity to je láska na celý život
Profesor Petr Kalenda kdysi dávno přijel do Pardubic studovat. Jeho obor ho nakonec přivedl až k postu děkana Fakulty chemicko-technologické. Brzy vstoupí do dalšího funkčního období.
„Chemie obnáší spoustu dřiny, ale je to taky celoživotní láska. Nedokážu si představit, že bych dnes dělal něco jiného. V naší rodině jsem třetí generací chemiků, můj syn je už čtvrtá generace. Jsme taková chemická rodina,“ usmívá se.
Posun ke kvalitě
Fakulta podle něj dnes patří mezi špičková evropská vědecká pracoviště. „Máme řadu velice kvalitních profesorů, docentů, vědeckých pracovníků, ale taky investujeme značné finanční obnosy do inovace přístrojového vybavení. I když je chemie dál o baňkách, chladičích, kádinkách, tak je taky o velice sofistikovaných přístrojích. Umožňují měření vlastností a veličin, které jsme si před lety ani nedokázali představit, že bychom je u nás mohli měřit.“
Bizarnosti a nechutnosti. Forenzní genetik má silný žaludek a počítá se vším
Na místě trestného činu zkoumá hlavně biologické stopy. Podle nich se snaží identifikovat pachatele, případně dává vyšetřovatelům tip, koho hledat. Naráží přitom na zajímavé příběhy.
Akademický senát Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice nedávno jednomyslně potvrdil Kalendu ve funkci. „Mým hlavním zájmem je vyhledávání talentovaných studentů, pedagogická činnost a samozřejmě taky vědecká činnost, kterou pěstujeme už od roku 1950. Budeme tedy slavit 70 let výuky chemie v Pardubicích.“
Na fakultě aktuálně studuje přes 1 400 vysokoškoláků. Vznikla v roce 1950 jako Vysoká škola chemická, později se její název změnil na Vysokou školu chemicko-technologickou. Podílí se na pořádání řady soutěží jako třeba Chemiklání anebo Hledáme nejlepšího mladého chemika. Pro zájemce o studium chystá na 13. února další Den otevřených dveří.
Související
-
Po osmi letech návrat do čela. Univerzitu Pardubice vede staronový rektor
Od února je Jiří Málek na čtyři roky zase nejvyšším představitelem pardubické univerzity. Chtěl by i nadále stíhat vědu a výzkum.
-
Univerzita Pardubice spolupracuje s USA na uvedení léků do praxe
Univerzita Pardubice se zapojí do amerického programu, který jí pomůže uplatnit výzkum v praxi. Disponuje například metodou pro včasnou diagnostiku rakoviny slinivky.
-
Do kokpitu vede cesta přes pardubickou univerzitu. Proškolí i dopravní piloty
Dopravní fakulta Jana Pernera se dlouho držela při zemi. Čtvrtstoletí se zaměřovala hlavně na silnici a železnici. Nahoru se teď ale dere letectví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.