Bezpečný přístav vyděšených žen? Indiánky dávají ostatním, co samy neměly

23. únor 2023

Jako dívky si hledaly informace o svém zdraví a děsily se články na internetu. Později se poznaly, založily portál a vytvořily ženskou komunitu. Ta slouží hlavně pro povzbuzení.

Nezisková organizace Indiánky zvyšuje obecné povědomí o neplodnosti a o hormonálních poruchách. Může to být PCOS (syndrom polycystických vaječníků), endometrióza, hormonální nerovnováha a podobně. „Snažíme se ukazovat, že se všechny životní výzvy nějak dají překonat. Indiánky si s tím poradí. Už nás budou snad tisíce,“ říkají Anna Sedláková a Karolína Krejčová.

Výměna zkušeností

„S Kájou se známe asi tři roky. Dala nás dohromady náhoda. Byla jsem na sociálních sítích ve skupině pro ženy, které mají tuto výzvu s neplodností. Napsala jsem, že bych ráda udělala nějaký osvětový projekt. Tak jsem se potkala s Kájou. Zjistily jsme, že se PCOS u každé ženy projevuje jinak. Pořádáme setkání, kde se můžou pod vedením psychologa vypovídat. Přicházejí nám krásné mladé duše, na kterých by nikdo nepoznal, že trpí tímto syndromem,“ popisuje Anna.

Obě ženy si v mládí prošly podobným traumatem a iniciativa v tomto stylu jim velmi chyběla. „Ozývají se nám hodně i patnáctileté, čtrnáctileté dívky, kterým to diagnostikoval gynekolog. Neví si s tím rady. Na internetu se můžou při hledání informací vyděsit, ale u nás objeví, že se s tím dá žít. Další ženy přijdou na tento syndrom v době, kdy se v páru snaží o miminko. Obecně máme pocit, že se mluví o tématech, o kterých se dřív nemluvilo. Tabu se prolamují, ale je to člověk od člověka. Přístup se liší taky podle věku.“

Indiánky už taky ve spolupráci s chemikem a bylinkářem vytvořili první ženský čaj v české drogerii. Na trh uvedly i zahraniční produkty na podporu početí v podobě prvního kalíšku a lubrikačního gelu.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související